Žena napadená v Novodvorské ulici se zotavuje ve Fakultní nemocnici v Motole

Praha, 18. ledna 2023 – Dvě ženy pobodal agresivní muž v sobotu 17. prosince v Novodvorské ulici v Praze 4. Jedna z nich utrpěla velmi vážná poranění a záchranáři ji museli uvést do umělého spánku. Poté ji transportovali do motolské nemocnice, kde zkušený tým lékařů pokračoval v boji o její život.

U bodného poranění hrudníku s masivním krvácením zasahovala posádka Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy jen několik dní před vánočními svátky. Zraněné ženě na místě záchranáři poskytli nezbytnou pomoc, provedli život zachraňující výkony, zajistili dýchací cesty a následně ji v umělém spánku převezli do navazujícího komplexního pracoviště ve Fakultní nemocnici v Motole.

„Jednalo se o komplexní trauma hrudní dutiny, navíc s náhlou zástavou oběhu, který se záchranářům na místě podařilo obnovit, proto bylo třeba najít kombinované pracoviště, které má jeden urgentní příjem a traumatým včetně kardiochirurgie,“ vysvětluje MUDr. Petr Kolouch, MBA, ředitel Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy.

Hlavním úkolem motolského traumatýmu bylo co nejdříve diagnostikovat veškerá zranění a život ohrožující krvácení. Vzhledem k oběhové nestabilitě pacientky bylo nutné ihned na příjmovém boxu Oddělení urgentního příjmu pokračovat ve stabilizaci životních funkcí, oběhu, dýchání i resuscitaci tekutinami.

„Věděli jsme, že pacientka nemá dostatečně kvalitní oběh, jedná se o nízký tlak, nedostatečný srdeční výdej a že má bodné poranění břicha a hrudníku. S největší pravděpodobností krvácela dovnitř hrudníku, ale v danou chvíli jsme nevěděli z čeho, proto byla v rámci diagnostiky indikována urgentní torakotomie,“ upřesňuje MUDr. Vlasta Vlasáková, lékařka z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny 2. LF UK a FN Motol.

Oddělení urgentního příjmu dospělých 2. LF UK a FN Motol je jedním z mála pracovišť, na kterém je možné provést urgentní resuscitační torakotomii ihned pro příjezdu pacienta. Zároveň zde funguje akutní ECMO tým, který je schopen neprodleně napojit pacienta na umělý oběh.

„Díky urgentní resuscitační torakotomii, tedy širokému otevření hrudníku, jsme odhalili takzvanou srdeční tamponádu, při níž krev nahromaděná v osrdečníku utiskuje srdeční sval, v důsledku čehož dochází k srdeční zástavě. Srdce bylo zasaženo jednou bodnou ránou, která měla přibližně 20 milimetrů. Mým úkolem bylo co nejrychleji otevřít hrudník, zjistit rozsah poranění a zastavit krvácení, aby bylo možné provést přímou srdeční masáž,“ říká MUDr. Tomáš Haruštiak, Ph.D. z III. chirurgické kliniky 1. LF UK a FN Motol.

Přímou srdeční masáž provádí kardiochirurg. Mezi dlaněmi komprimuje srdeční sval, masíruje levou i pravou komoru, tak aby krev tekla do plic, kde se okysličí a dále z levé komory do krevního oběhu, kde zásobuje parenchymatózní orgány. Především mozek je velmi citlivý a bez okysličení po pěti minutách nevratně odumírá, poškozeny mohou být ale i další důležité orgány jako jsou játra či ledviny. Pro plnohodnotnou rekonstrukci srdce přistoupili lékaři k napojení pacientky na mimotělní oběh tzv. venoarteriální ECMO, které má za úkol nahradit srdce jako pumpu i plíce jako okysličovací orgán.

„Kontinuální přímá srdeční masáž trvala přibližně 80 minut, tedy asi 6400 x jsme ručně komprimovali levou i pravou komoru, abychom zachovali oběh. Ta délka resuscitace je skutečně unikátní,“ říká MUDr. Milan Horn, emeritní primář Kliniky kardiovaskulární chirurgie 2. LF UK a FN Motol.

I přes protrahovanou resuscitační péči se pacientka po vysazení sedativních léků na Štědrý den probrala do plného vědomí bez jakéhokoli neurologického deficitu.

„Pacientka nyní rehabilituje a prognóza návratu domů je určitě dobrá,“ dodává doktorka Vlasáková.

Díky multioborové spolupráci lékařů, ale i rychlému a profesionálnímu zásahu záchranářů Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy se dnes 46letá pacientka zotavuje z vážných zranění na Klinice anesteziologie a resuscitační medicíny 2. LF UK a FN Motol.

„Je to úspěch, za kterým stojí velký tým lidí, záchranářů, lékařů, sestřiček i sanitářů, kteří se na péči o pacientku podíleli. Nikdy to není práce jednotlivce,“ uzavírá MUDr. Jan Beroušek, vedoucí lékař Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny 2. LF UK a FN Motol.

Fakultní nemocnice v Motole je největší zdravotnické zařízení v České republice a jedno z největších v Evropě. Je rovněž hlavní výukovou základnou studentů 2. LF UK a rovněž zde sídlí i některá pracoviště 1. LF UK. FN Motol poskytuje základní, specializovanou a superspecializovanou zdravotní péči a služby v lékařských oborech formou ambulantní a lůžkové péče pro děti, dospělé a seniory. Stavebně ji tvoří dva propojené monobloky (dětská a dospělá část) a několik samostatných pavilonů. Ve FN Motol je ročně na 56 klinikách ošetřeno více než jeden milion pacientů.

Kontakt pro média:

Pavlína Danková, tel: 724 227 503, e-mail: pavlina.dankova@fnmotol.cz

Tisková zpráva ke stažení: Žena napadená v Novodvorské ulici se zotavuje ve Fakultní nemocnici v Motole (503 kB)