- Základní informace
- Vedení a personál
- Pro pacienty
- Ambulance
- Lůžkové oddělení
- Očkovací centrum a Centrum cestovní medicíny
- -- Očkování covid-19
- -- Ceník
- Centrum pro léčbu infekcí u narkomanů
- Centrum pro léčbu virových hepatitid
- Infekční nemoci a infekční lékařství
- Historie kliniky
- Výuka
- Věda a klinický výzkum
- Kontakt
Motto: Cílem našeho pracoviště je propojit aplikovaný klinický výzkum, inovativní výuku spolu s poskytováním kvalitní zdravotní péče založené na použití nejmodernějších poznatků lékařské vědy a dobře sladěné týmové práce spokojených zaměstnanců.
Klinika infekčních nemocí a cestovní medicíny 2. LF UK a FN Motol poskytuje komplexní léčebnou i preventivní péči v infekčním lékařství a cestovní medicíně od 15 let. Odborné zaměření pracoviště a poskytovaná péče vychází z moderní koncepce oboru a je inspirována pozicí infekčního lékařství v zahraničí s důrazem na ambulantní péči a konziliární služby pro ostatní kliniky a oddělení v rámci FN Motol. Klinika zajišťuje akutní a specializovanou ambulantní péči v celém rozsahu infekčního lékařství (mimo infekce HIV) a disponuje lůžkovou kapacitou pro hospitalizaci dospělých pacientů, jejichž zdravotní stav to vyžaduje.
Mezi nejčastější diagnózy, které na naší klinice konzultujeme a léčíme, patří horečnaté a zánětlivé stavy, průjmová onemocnění, infekce dýchacích a močových cest, exantémové infekce (infekce, které se projevují výsevem vyrážky), neuroinfekce, infekce jater či infekce kůže a měkkých tkání. Klinika se specializuje na diagnostiku a léčbu horečnatých stavů nejasné etiologie, importovaných tropických infekcí, oportunních infekcí u imunodeficientních pacientů, infekcí spojených s poskytováním zdravotní péče a infekcí u rizikových skupin pacientů (senioři, pacienti se závažným chronickým onemocněním apod.).
Na klinice je zřízeno Očkovací centrum, zajišťující i očkování proti covid-19, a Centrum cestovní medicíny. Centrum cestovní medicíny poskytuje komplexní předvýjezdové poradenství i diagnostiku a léčbu zdravotních obtíží u cestovatelů po návratu z rizikové oblasti. V rámci pražských nemocnic je zcela unikátní Centrum pro léčbu infekcí u intravenózních uživatelů drog, které poskytuje ambulantní i lůžkovou péči pro drogově závislé pacienty. Hospitalizovaným nemocným zajišťuje psychiatrickou i psychologickou péči, pomáhá se zařizováním léčby u motivovaných nemocných, poskytuje substituční léčbu během hospitalizace a zajišťuje interní vyšetření před zahájením substituční léčby metadonem. Péče o pacienty s chronickou hepatitidou B či C je zajištěna v Centru pro léčbu virových hepatitid.
Klinika se podílí na výuce studentů bakalářských i magisterských studijních programů na 2. LF UK a slouží jako výukové pracoviště Institutu pro postgraduální vzdělávání ve zdravotnictví. Vědecko-výzkumná činnost kliniky je založena na spolupráci s příbuznými laboratorními a klinickými obory ve FN Motol. Hlavní výzkumná témata zahrnují antibiotickou terapii a preskripci, cestovní medicínu, infekce u rizikových skupin pacientů a epidemiologii infekčních onemocnění.
Vedení a personál
Přednosta kliniky:
MUDr. Milan Trojánek, Ph.D.
tel.: 22443 6900/6901
Zástupce přednosty pro zdravotnickou činnost:
MUDr. Martin Tulach
tel.: 22443 6903
Zástupce přednosty pro výuku:
MUDr. Aneta Nyčová
Zástupce přednosty pro vědu a klinický výzkum:
MUDr. Vyacheslav Grebenyuk
Vedoucí lůžkového oddělení:
MUDr. Grigorij Mesežnikov
tel.: 22443 6948/6928/6929
Hlavní konziliární lékař:
MUDr. Marek Štefan, MBA
tel.: 22443 6911
Sekundární lékaři (akutní a odborné ambulance):
MUDr. Jan Kubík
MUDr. Vyacheslav Grebenyuk
MUDr. Veronika Jegorova
Sekundární lékaři (lůžkové oddělení):
MUDr. Lukáš Kohout
MUDr. Aneta Nyčová
MUDr. Barbora Píšová
MUDr. Tereza Ernestová
MUDr. Sarah Schwottová
MUDr. Kateřina Kupská
Vrchní sestra:
Mgr. Milena Chybová
tel.: 22443 6905
Staniční sestra:
Hana Černá
tel.: 22443 6907
Očkovací centrum:
Bc. Denisa Ličáková
tel.: 22443 2330
mobil: 775 939 710
Sekretariát:
Bc. Martin Mecerod
tel.: 22443 6900/6901
mobil: 720 932 246
Jarmila Marešová
tel.: 22443 6910
Pro pacienty
Ambulance
Lůžkové oddělení
Centrum cestovní medicíny
Očkování COVID-19
Centrum pro léčbu infekcí u narkomanů
Centrum pro léčbu virových hepatitid
Elektronický rezervační systém
Akutní a pohotovostní ambulance (nepřetržitý provoz):
Ambulance ošetřuje pacienty s akutními a nově vzniklými zdravotními obtížemi, kteří jsou odesláni z Oddělení urgentního příjmu či s doporučením od praktického či jiného ošetřujícího lékaře. Tito pacienti jsou vyšetřeni bez objednání. Provoz ambulance je nepřetržitý, avšak od 15:30 do 7:45 hod. a v nepracovní dny pacienty vyšetřuje a k hospitalizaci přijímá lékař sloužící na lůžkovém oddělení, proto je pohotovostní služba určena pouze pro urgentní stavy, jejichž ošetření nesnese odkladu.
Kontakt na akutní ambulanci: 22443 6930 (7:00-19:00), 22443 7777 (kontakt na lékaře ve službě od 19:00 – 7:00)
Pokud praktický lékař odesílá pacienta k hospitalizaci, doporučujeme z důvodu omezené lůžkové kapacity nejprve kontaktovat lékaře oddělení (22443 7777), případně pacienta odeslat cestou Oddělení urgentního příjmu dospělých. V případě neurgentních stavů (např. konzultace výsledků sérologických vyšetření, protrahované či dlouhodobé obtíže apod.) doporučujeme objednání do specializované poradny (viz níže).
Specializované ambulance:
Klinika zajišťuje specializovanou ambulantní péči v celém rozsahu infekčního lékařství (mimo HIV). Na klinice je mimo jiné poskytována péče pacientům s lymeskou borreliózou, chlamydiovými infekcemi, únavovým syndromem, virovými hepatitidami, herpetickými infekcemi, zoonózami, uzlinovým syndromem, horečnatými či zánětlivými stavy nejasné etiologie či parazitárními infekcemi. Součástí kliniky je Očkovací centrum či Centrum cestovní medicíny poskytující předvýjezdové poradenství i diagnostiku a léčbu zdravotních obtíží u pacientů po návratu z tropů. K vyšetření se pacienti mohou objednat na tel.č. 22443 6930.
Lůžkové oddělení
Lůžkové oddělení kliniky disponuje celkem 23 lůžky. Oddělení je stavěno boxovým systémem s dvoulůžkovými pokoji a jedním jednolůžkovým pokojem. Každý pokoj je vybaven vlastním sociálním zařízením, TV a telefonem, kterým se nemocný spojuje se sestrou, ale kterým může hovořit i se svými příbuznými a známými, pokud tito zavolají na pracovnu sester (22443 6928/6929).
Pobyt v nemocnici
Při přijetí do nemocnice si prosím vezměte s sebou:
- Kartičku zdravotní pojišťovny a občanský průkaz
- Doporučení k hospitalizaci (máte-li jej), zprávy a výsledky z předchozích vyšetření
- Léky, které pravidelně užíváte (v originálním balení) či alespoň jejich seznam
- Základní toaletní potřeby, župan, pyžamo, přezůvky s protiskluzovou podrážkou
- Mobilní telefon a nabíječku
Jedná-li se o akutní přijetí, je vhodné donést potřebné věci pacientovi po dohodě se zdravotnickým personálem v co nejkratší možné době. Do nemocnice, prosíme, nenoste větší obnos peněz, cennosti (drahé šperky, hodinky…), zbraně. Cenné věcí, šperky, větší finanční částky a důležité doklady doporučujeme uložit do ústavního trezoru.
Součástí administrativních úkonů při přijetí k hospitalizaci je i podepsání souhlasu s hospitalizací a s následným diagnostickým i léčebným postupem. Nebojte se zeptat na vše, co vám bude nejasné a čeho se obáváte. Ošetřující lékaři rádi vše vysvětlí. Během hospitalizace informujte, prosím, ošetřujícího lékaře nebo zdravotní sestry o všech vašich potížích i o tom co vás trápí. Snažte se předat zdravotníkům všechny nutné informace, protože tím usnadníte a urychlíte léčbu a zkrátíte dobu hospitalizace v nemocnici.
V případě hospitalizace je nutné dodržovat vnitřní předpisy oddělení a nemocnice, se kterým Vás seznámí lékaři a sestry kliniky.
Pravidla pro návštěvy na lůžkovém oddělení
Návštěvy na lůžkovém oddělení jsou povolené denně od 14:00 do 17:00, avšak je nutné respektovat režim stanovený ošetřujícím personálem. Mimo uvedenou návštěvní dobu mohou být ve výjimečných případech návštěvy povoleny po domluvě s personálem kliniky. Doporučujeme, aby u jednoho pacienta byly v pokoji při návštěvě max. 2 osoby. Přístup na oddělení a pokoje pacientů není povolen dětem do 15 let a těhotným ženám. Ošetřující lékař je oprávněn z epidemiologických důvodů návštěvy na vybraných pokojích zakázat. Návštěvy musí respektovat pokyny zdravotnických pracovníků, včetně použití doporučených osobních ochranných pomůcek (pláště, ústenky, rukavice), mytí a dezinfekce rukou.
Pravidla pro sdělování informací o zdravotním stavu
Informace jsou sdělovány pouze osobám uvedeným ve zdravotnické dokumentaci, které znají heslo pro komunikaci. Informace sděluje ošetřující lékař v pracovní dny od 11:00 do 12:00 na tel. č. 22443 6928/6929. O víkendu lze o aktuální informace o zdravotním stavu požádat službu konajícího lékaře v době od 15:00 do 16:00. Výjimku z výše uvedeného pravidla představuje situace, kdy je pacient přijat k hospitalizaci ve službě (15:30-7:45), poté lze požádat o informace o aktuálním zdravotním stavu následující den v ranních hodinách.
Očkovací centrum a Centrum cestovní medicíny
Očkovací centrum FN Motol
Očkovací centrum FN Motol svým klientům nabízí kvalitní poradenství v oblasti komerčního očkování. Jsme schopni zajistit všechna dostupná očkování, která jsou vhodná v tuzemských podmínkách (např. očkování proti chřipce, klíšťové meningoencefalitidě, hepatitidě A/B, meningokokovým a pneumokokovým nákazám, planým neštovicím, spalničkám, zarděnkám, příušnicím, tetanu, záškrtu, dávivému kašli, pásovému oparu či infekcím vyvolaným lidskými papilomaviry…).
Naše centrum dále zajišťuje očkování proti covid-19 a očkování rizikových skupin pacientů, u kterých je očkování indikováno ze zdravotních důvodů (např. pacienti vyššího věku, nemocní s oslabenou imunitou, po odnětí sleziny…) a je případně i hrazeno z veřejného zdravotního pojištění.
Centrum cestovní medicíny FN Motol
Centrum cestovní medicíny FN Motol poskytuje nejen komplexní a kvalitní předvýjezdové poradenství, očkování, ale zajišťuje rovněž diagnostiku a léčbu zdravotních obtíží u pacientů po návratu z tropů či rizikových oblastí. Předvýjezdové poradenství zahrnuje zhodnocení zdravotního stavu, posouzení možných zdravotních rizik, sestavení očkovacího plánu, zajištění antimalarické chemoprofylaxe, poskytnutí informací o nejčastějších potenciálních rizicích a možnostech jejich prevence či terapie. Poskytované služby v rámci předvýjezdového poradenství nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění a řídí se aktuálně platným ceníkem, který je uveřejněn na stránkách kliniky.
V případě akutních zdravotních obtíží po návratu z tropů či jiné rizikové oblasti pacient může pacient vyhledat akutní a pohotovostní ambulanci naší kliniky (např. v případě horečnatých stavů), v případě dlouhodobějších obtíží se může objednat k vyšetření na níže uvedeném telefonním čísle. Ošetření v případě zdravotních obtíží po návratu z tropů je plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění.
Naše komerční služby poskytujeme za výhodné ceny, přičemž klienti u nás neplatí poplatek za samotnou konzultaci či aplikaci vakcíny. Všichni studenti mají v našem centru 10% slevu na poskytnuté služby. Aktuální cenovou nabídku naleznete v přiloženém ceníku. Platba je možná pouze platební kartou.
Proč využít služeb Očkovacího centra a Centra cestovní medicíny FN Motol?
- Nabízíme nejen samotné očkování, ale komplexní a kvalitní poradenské služby
- Objednat se můžete jednoduše prostřednictvím elektronického rezervačního systému
- Nabízíme krátké objednací lhůty
- Termíny pro objednání máme nejen v dopoledních hodinách, ale i odpoledne a podvečer
- Při cestovním poradenství vycházíme pouze z kvalitních a ověřených mezinárodních doporučení, využíváme zdrojů amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) a německého Centra pro cestovní medicínu (CRM)
- Při doporučení jednotlivých očkování pečlivě zvažujeme i nákladovou efektivitu pro klienta
- Máme výhodné ceny vakcín a nabízíme 10% slevu pro studenty a smluvní partnery
- V případě, že se necháte naočkovat u nás, neplatíte poplatek za konzultaci, ani za aplikaci vakcíny
- S našimi lékaři se domluvíte i v anglickém jazyce
- U rizikových skupin pacientů či osob vyššího věku můžeme doplnit i očkování hrazené z veřejného zdravotního pojištění
- Antimalarika, repelenty či další potřeby do cestovní lékárničky si můžete výhodně zakoupit přímo v areálu FN Motol
- O své klienty se postaráme kdykoliv i v případě zdravotních obtíží po návratu z tropů či rizikových oblastí
Kde nás najdete:
Očkovací centrum (včetně očkování proti onemocnění covid-19) a Centrum cestovní medicíny je od 1. února 2023 bude umístěno v budově G ve sníženém přízemí (spojovací chodba mezi dětskou a dospělou částí).
Elektronický rezervační systém: https://objednavky.fnmotol.cz
Elektronický rezervační systém covid-19: https://registrace.mzcr.cz/
Kontaktní telefon: 224 43 2336
Kontaktní telefon: 224 43 6930 (7:00 – 15:30 – pracovní dny)
Očkování covid-19
V našem očkovacím centru používáme vakcínu Comirnaty (výrobce Pfizer/Biontech). Očkujeme dospělé i děti od pěti let věku v základním schématu a také aplikujeme posilovací dávky.
Více informací o očkování proti covid-19 a možnost registrace (objednání) k očkování naleznete na stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR: https://koronavirus.mzcr.cz/ockovani-proti-covid-19/.
Očkovací centrum Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny 2. LF UK a FN Motol očkuje proti covid-19 i bez objednání, přednost mají předem objednaní. Ve všech uvedených věkových skupinách očkujeme i samoplátce. S sebou přinést: průkaz pojištěnce, očkovací průkaz (odstup od posledního očkování), případně průkaz totožnosti zákonného zástupce.
Otevírací doba:
platnost od 1. 5. 2023
Kde nás najdete:
Očkovací centrum a Centrum cestovní medicíny Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny 2. LF UK a FN Motol je od 1. února umístěno v budově G ve sníženém přízemí (spojovací chodba mezi dětskou a dospělou částí nemocnice). Od zastávky metra linky A Nemocnice Motol projděte atriem do budovy ředitelství, na konec chodby a pak po schodech do sníženého přízemí. Případně výtahem o patro níž, a od výtahu doprava.
Kontaktní telefon: 224 43 2336
Rezervační systém: https://registrace.mzcr.cz
Brožuru MZČR s informacemi k očkování proti covid-19 naleznete zde: Očkujeme se pro život beze strachu.
Centrum pro léčbu infekcí u intravenózních uživatelů drog
Léčíme infekční choroby v celém spektru (mimo infekce HIV), ambulantně vyšetřujeme či hospitalizujeme pacienty s febrilními stavy ke stanovení diagnózy, pacienty s infekční endokarditidou (zánět srdečních chlopní), spondylodiscitidou či sakroileitidou (záněty obratlů, meziobratlových plotének či skloubení pánevních kostí a páteře), záněty jater (hepatitidou) či infekcemi kůže a měkkých tkání. Ve spolupráci s dermatovenerology zajišťujeme péči i o nemocné s pohlavně přenosnými infekcemi. Ambulantně léčíme a sledujeme pacienty s chronickými virovými hepatitidami (záněty jater). U hospitalizovaných pacientů je možné zajištění i krátkodobé detoxikace. Neposkytujeme ambulantní substituční program či samotnou detoxikaci. Pacientům léčeným v naše centru poskytujeme zdarma očkování proti virové hepatitidě typu A i B. Spolupracujeme s nízkoprahovými zařízeními a řadou adiktologických i kontaktních center a komunitami.
Centrum pro léčbu virových hepatitid
Zabýváme se prevencí, diagnostikou a léčbou všech typů virových hepatitid, akutních i chronických. Patříme mezi garantovaná centra pro léčbu chronických virových hepatitid (Společnost infekčního lékařatví a Česká hepatologická společnost ČLS JEP). Pacientům zaručujeme interdisciplinární léčbu týmem zkušených lékařů podle aktuálních léčebných poznatků.
Infekční nemoci a infekční lékařství
Infekční nemoci ovlivnily vývoj celé lidské civilizace, přičemž ještě koncem 19. století představovaly nejčastější příčinu úmrtí. V průběhu 20. století, zejména díky zlepšení hygienických podmínek, zavedení očkovacích programů a objevu nových léčebných možností, došlo k dramatickému poklesu výskytu i počtu úmrtí na infekční nemoci, čímž se podařilo významně snížit jejich celospolečenský dopad ve vyspělých zemích. Nicméně původně optimistické představy o vyřešeném problému s infekčními nemocemi se z dnešního pohledu jeví jako zcela nereálné. Díky značným demografickým, ekologickým a klimatickým změnám se lidstvo v posledních desetiletích stále častěji setkává s epidemickým výskytem zcela nových či nově se objevujících nákaz, jakými jsou např. covid-19, SARS, MERS, či hemoragické horečky (např. ebola), které v současném globalizovaném světě mohou představovat potenciální riziko pro lidskou populaci. Ve vyspělých zemích se znovu objevují epidemie nemocí, kterým lze předcházet očkováním, což mimo jiné souvisí s trendem odmítání doporučeného i povinného očkování. Významný problém dále představuje narůstající rezistence mikroorganismů na dostupná antiinfektiva, čímž se značně omezují naše léčebné možnosti.
Zásadní změnu pro obor infekčního lékařství však představuje narůstající délka dožití a zvyšující se zastoupení pacientů se závažným chronickým onemocněním či poruchou imunity, neboť právě infekce představují pro tyto pacienty významné a mnohdy i závažné komplikace. Proto se stále častěji v odborných kruzích hovoří o nutnosti zajištění dobře dostupné a kvalitní ambulantní a konziliární infektologické péče.
Infekční lékařství v současnosti představuje moderní a dynamicky se rozvíjející obor, který se věnuje racionální diagnostice, léčbě, prevenci a výzkumu infekčních onemocnění, přičemž na rozdíl od zažité představy již neplatí, že infektologická pracoviště slouží především k izolaci osob s přenosnými infekcemi. Naopak většina případů onemocnění, se kterými se infektolog setká a která řeší, mezilidsky přenosné nejsou. Mezi nejčastější diagnózy, kterým se infektologové věnují, patří horečnaté a zánětlivé stavy, infekce dýchacích a močových cest, průjmová onemocnění, infekce jater, neuroinfekce, infekce kůže a měkkých tkání, zoonózy (infekce přenosné od zvířat) nebo infekce spojené se zdravotní péčí.
Historie kliniky
30. léta
Budova současné kliniky byla postavena podle projektu architekta Rudolfa Kvěcha a otevřena byla v únoru 1937 jako Masarykův ústav k léčení lupusu Českého zemského spolku proti tuberkulóze. Budova byla připojena k motolské nemocnici dne 5. srpna 1948.
50. léta
Oddělení bylo založeno v roce 1951 v prostorách SANOPSZ (Sanatorium okresní pojišťovny soukromých zaměstnanců) v pozdější budově Státního sanatoria na Praze 5 (Na Cihlářce).
Stoupající počet případů infekčních hepatitid vedl v r. 1953 k přemístění oddělení do současné budovy v motolské nemocnici. Přednostou byl MUDr. Otakar Souček, zaměřením gastroenterolog, který původně pracoval na interní klinice motolské nemocnice pod vedením prof. MUDr. Miloše Netouška, DrSc.
70. léta
V roce 1971 převzal vedení oddělení MUDr. V. Hazuka - internista, gastroenterolog. Oddělení provádělo v oboru gastroenterologie endoskopická vyšetření a neinvazivní i invazivní vyšetření jater pro Prahu a Středočeský kraj.
90. léta
Od roku 1992 bylo oddělení vedeno MUDr. Janou Železnou, v té době byla zaváděna léčba chronických virových hepatitid interferonem. V roce 1998 byla dokončena rekonstrukce přízemí pavilónu a začal probíhat program péče o drogově závislé pacienty s hepatitidami. V roce 1999 odešla MUDr. Železná do důchodu.
2000
V roce 2000 převzala primariát oddělení MUDr. Jiřina Hobstová CSc., která původně působila ve FN Bulovka. Pod vedením dr. Hobstové oddělení pokračovalo v péči o drogově závislé pacienty, nicméně program byl rozšířen na všechna infekční onemocnění, která se u drogově závislých vyskytují. Oddělení se podílelo na výuce studentů 3. LF UK a 1. LF UK.
2013
V roce 2013 byl v rámci reorganizace změněn statut oddělení, a z Infekčního oddělení FN Motol se stala 6. stanice Interní kliniky 2. LFUK a FN Motol. Vedoucím stanice byl jmenován MUDr. Jan Dvořák. Náplň práce oddělení se nezměnila, rozšířila se směrem k péči o interně nemocné pacienty.
2016
Z pozice vedoucího oddělení odešel MUDr. Jan Dvořák a ve funkci ho nahradil MUDr. Martin Tulach.
2022
Dne 1.9.2022 byla zřízena nová Klinika infekčních nemocí a cestovní medicíny 2. LF UK a FN Motol. Prvním přednostou kliniky byl jmenován MUDr. Milan Trojánek, Ph.D., který původně působil na Klinice infekčních nemocí 2. LF UK a FN Bulovka. Primářem kliniky je MUDr. Martin Tulach.
Výuka
Pracoviště zajišťuje výuku v bakalářském, magisterském i doktorském studiu na 2. lékařské fakultě UK. Klinika je rovněž školícím pracovištěm Katedry infekčního lékařství IPVZ.
Magisterské studium
Všeobecné lékařství
Pracoviště se podílí na výuce předmětu Infekční lékařství společně s partnerským pracovištěm ve FN Bulovka. Výuka na Klinice infekčního lékařství a cestovní medicíny 2. LF UK a FN Motol probíhá ve třídenním bloku (úterý až čtvrtek) v prvním týdnu stáží. Klinika sídlí v areálu FN Motol v budově č. 22. Mezi hlavní vyučovaná témata patří horečnaté stavy (včetně horečky nejasného původu), zánětlivé ukazatele a jejich význam v diagnostice infekcí, infekce spojené s poskytováním zdravotní péče, infekce u imunodeficientních pacientů, virové hepatitidy, HIV (epidemiologie, pre- a postexpoziční profylaxe) a cestovní medicína. Podrobnější informace o výuce a výukové materiály naleznete v SIS.
Klinika se podílí na interdisciplinární výuce v příbuzných předmětech a organizuje volitelné předměty se zaměřením na odborný profil pracoviště. Pracoviště se dále podílí na zajištění stáží studentů v tropech.
Zaměstnanci kliniky vítají zájem studentů o individuální stáže v rámci předmětu K10 či případné extrakurikulární aktivity.
Bakalářské studium
Ošetřovatelství a Pediatrické ošetřovatelství
Pracoviště zajišťuje výuku předmětu Ošetřovatelská péče v infekčním lékařstvía Ošetřovatelská péče o děti v infekčním lékařství ve 3. ročníku studia.
Doktorské studium
Pracovníci kliniky jsou školiteli studentů ve studijním programu Preventivní medicína a epidemiologie (2. LF UK) a Mikrobiologie (LF v Plzni UK). Témata studia odpovídají odbornému zaměření kliniky a jedná se zejména o problematiku cestovní a tropické medicíny, epidemiologie infekčních nemocí či antibiotické terapie a preskripce.
Věda a klinický výzkum
Vědecko-výzkumná činnost kliniky je založena na spolupráci s příbuznými laboratorními a klinickými obory ve FN Motol. Hlavní výzkumná témata zahrnují antibiotickou terapii a preskripci, cestovní medicínu, infekce u rizikových skupin pacientů a epidemiologii infekčních onemocnění.
Kontakt
Sekretariát kliniky
22443 6900/6901
Ambulance
akutní ambulance (7:00-19:00): 22443 6945
odborné ambulance (pro objednané): 22443 6930
lékař ve službě (19:00-7:00): 22443 7777
Elektronický rezervační systém: objednavky.fnmotol.cz
Elektronický rezervační systém covid-19: https://registrace.mzcr.cz
Lůžkové oddělení
22443 6928/6929
Kontakt na lékaře (překlady, přijetí k hospitalizaci)
22443 7777