Fakultní nemocnice v Motole Fakultní nemocnice v Motole

přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Současnost

Oddělení transplantací a tkáňové banky FNM (OTTB) je organizačně tvořeno Transplantačním centrem (TC), které zajišťuje odběr a transplantace orgánů a Tkáňovým zařízením (TZ), které zajišťuje odběr, zpracování, propouštění a stahování, skladování, distribuci, případně i transplantaci tkání. TZ je v databázi Ministerstva zdravotnictví ČR (MZČR) uvedeno jako Specializovaná tkáňová banka STB85 (kód MZČR).

Činnost OTTB řídí Koordinační pracoviště (KP), které koordinuje činnosti jak v rámci TC, tak i TZ, protože řada pracovníků působí v obou sekcích pracoviště. Rozsah činnosti OTTB je velmi rozsáhlý, od akcí naprosto urgentních (kde se počítají i minuty), přes akce akutní (kde se počítají hodiny) až po činnosti elektivní a plánované. KP proto určuje pořadí činností podle naléhavosti, určuje aktuální priority, pověřuje jednotlivé pracovníky konkrétními úkoly a určuje jim i časové limity.

OTTB FN Motol úzce spolupracuje při odběru a transplantací orgánů i tkání s Koordinačním střediskem transplantací (KST – úkoly, činnost a zodpovědnosti jsou uvedeny na: www.kst.cz).

Potenciální dárce orgánů a tkání ve FNM indikují především pracovníci lůžkových stanic Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny FN Motol a 2. LF UK Praha (KARIM), zatím výjimečně i specialisté z některých jednotek intenzivní péče. Odběry orgánů a tkání probíhají, pod vedením transplantačních koordinátorek na centrálních operačních sálech v dětské, nebo dospělé části nemocnice, vlastní extramurální odběrový region pracoviště zatím nemá.

 

Partneři

© Fakultní nemocnice v Motole 2012. Všechna práva vyhrazena.

Odebírejte novinky (RSS)

Mapa webu

This site is protected by recaptcha and the Google privacy policy and terms of service apply.

developed by MEDIA FACTORY