Fakultní nemocnice v Motole Fakultní nemocnice v Motole

přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Únor:

 • Kurz základních laparoskopických technik pro urology

Aesculap akademie ve spolupráci s Urologickou klinikou 2. LF UK a FN Motol pořádá kurz základnch laparoskopických technik pro urology. Kurz je určen pro max. 8 účastníků. Teoretická část kurzu proběhne v Pavilonu B. Braun Dialog na Praze 8. Praktická část - life surgery proběhne na operačnch sálech Urologické kliniky FN Motol.

Lektory kurzu jsou prim. MUDr. Marek Schmidt, FEBU a MUDr. Vojtěch Novák z Urologické kliniky FN Motol.   Kurz je určen pro lékaře v postgraduální výchově cca. do 24 měsíců po ukončení studia s urologickou specializací.

Kontakt pro registraci: Iva Dobrovolná, DiS., Telefon: +420-602757664, e-mail: iva.dobrovolna@bbraun.com

Program kurzu: 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • 1st ESU-ESOU Masterclass on Non-Muscle-Invasive Bladder Cancer

1. a 2. února se na Urologické klinice 2. LF UK a FN Motol uskuteční kurz na téma karcinomu močového měchýře. Tuto vzdělávací akci pořádá onkourologická sekce Evropské urologické společnosti. Pro motolské pracoviště je velkou ctí hostit účastníky tohoto kurzu, včetně členů "faculty", kterými jsou přední evropští urologové:

T. Bach, Hamburg (DE) M. Brausi, Modena (IT)
A. Breda, Barcelona (ES)
O. Hes, Plzen (CZ)
J. Kelly, London (GB)
B. Malavaud, Toulouse (FR)
J. Palou, Barcelona (ES)
M. Roupret, Paris (FR)
S. Shariat, Vienna (AT)
F. Witjes, Nijmegen (NL)

Součástí kurzu budou i živé přenosy operací z operačních sálů Urologické kliniky FN Motol. 

Program kurzu: 

Webové stránky s podrobnostmi o kurzu: http://esunmibc18.uroweb.org/

Leden:

 • Prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc. se 12. a 13. ledna ve Vídni zúčastnil setkání panelu odborníků-urologů z celé Evropy, kteří pravidelně aktualizují doporučené postupy tzv. guidelines týkající se léčby rakoviny močového měchýře

 

 

 

 

 

 

 

 • 1. upoutávka na konferenci Komplexní novinky v onkourologii (KNOU 2018)

Konference se uskuteční 25. a 26. května 2018 v hotelu Angelo. Prezidentem konference je spolu s MUDr. Michaelou Matouškovou přednosta Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol, prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc. 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

2017

Prosinec:

 • Prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc. 15. prosince 2017 na setkání Association of Academic Europian Urologists v Drážďaněch

Na fotografii s prof. Nyrádim z Maďarska a prof. Chlostou z Polska.

 

 

 

 

 

 

 •  

 

 


 • Semináře Nové pohledy na léčbu močového měchýře 12. 12. 2017 v Plzni se zúčastnil prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc.

Prof. Babjuk prezentoval sdělení Klíčové body v léčbě svalovinu neinfiltrujících nádorů měchýře. Na fotografii s prof. MUDr. Milanem Horou, Ph.D., MBA a prof. MUDr. Jindřichem Fínkem, Ph.D., MHA. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • Prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc. převzal šek od zástupců kavárny One Sip Coffee a společnosti Zdravel

Už tradičně na přelomu října a listopadu mohli pacienti i zaměstnanci FN Motol zakoupením kávy podpořit Urologickou kliniku 2. LF UK a FN Motol . Přednosta kliniky prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc. převzal od zástupců kavárny One Sip Coffee a společnosti Zdravel převzal symbolický šek v hodnotě 126 969 Kč. Děkujeme za podporu!

 

 

 

 

 

 

 

 

Listopad:

 • 30. listopadu 2017 se uskutečnil Pražský urologický seminář, který pořádala Urologická klinika 2. LF UK a FN Motol

Seminář se uskutečnil v konferenčním centru PriceWaterhouseCoopers. Seminář byl věnován problematice nádorů močového měchýře. Předsedajícím semináře byl prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc.

 

 

 

 

 

 

 

 

 • MUDr. Marcela Čechová, FEBU z Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol přednášela s MUDr. Matouškovou na sympóziu Všeobecného lékařství v Praze

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • 20. listopadu byl prvnímu pacientovi na Urologické klinice 2. LF UK a FN Motol implantován umělý svěrač močové trubice AMS 800. Gratulujeme MUDr. Michalovi Rejchrtovi a celému operačnímu týmu!

 

 

 

 

 

 

 

 

 • MUDr. Vojtěch Novák z Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol by lektorem na kurzech laparoskopických technik pro mediky na Urologické klinice 2. LF UK, ve spolupráci se studentským chirurgickým spolkem 2. LF UK

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • Prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc. byl na stáži v Kidney Educational Centre and Research Foundation v Hongkongu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • Workshop Novinky v endourologii, 13. - 14. 11. 2017 na Urologické klinice 2. LF UK a  FN Motol

Zejména díky prudkému technologickému pokroku dochází v posledních  letech k integraci inovativních technologií do urologické operativy, zejména  v oblasti endourologie.  Miniaturizace a zdokonalování instrumentária vede k rozšíření technik  flexibilní uretero-renoskopie a miniPNL. Zvyšování kvality zobrazovacích systémů, včetně funkcí NBI, pak  k posunu v oblasti diagnostiky. Bipolární koagulační technologie umožnila zavedení transuretrální bipolární resekce nádorů močového měchýře a transuretrální enukleace prostaty. Všechny tyto techniky byly postupně začleněny do spektra operativy  Urologické kliniky 2.LF UK a FN Motol, která považuje za svůj úkol  integrované inovativní techniky popularizovat a podílet se na jejich  využití na ostatních urologických pracovištích v České republice.

Faculty: prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc. Prim. MUDr. Marek Schmidt, FEBU Doc. Štěpán Veselý, PhD. MUDr. Ivo Minárik, PhD. MUDr. Antonín Brisuda, FEBU

Workshop se koná ve spolupráci se společností Olympus.

 

 

 

 

 

 

Říjen:

 • Gratulujeme MUDr. Vojtěchovi Novákovi z Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol k výhře v soutěži Twitter ČUS

MUDr. Novák poslal během 63. výroční konference ČUS v Plzni tweet s hashtagem #CUS17 a ve slosování vyhrál Powerbanku Ravpower RP-PB043 Quick charge 3.0 20100mAh. 

 

 • O výzkumu v urologii píše v editorialu třetího čísla časopisu Česká urologie doc. MUDr. Štěpán Veselý, Ph.D. z Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol 

Odkaz na editorial je ZDE.

 

 • MUDr. Ivo Minárik, Ph.D. získal 3. místo v kategorii Best Poster Presentations (Oncology) na EAU 17th Central European Meeting 20. 10. 2017 v Plzni

Kolektiv autorů z Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol - MUDr. Ivo Minárik, Ph.D., MUDr. Markéta Koldová a prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc. získali 3. místo v kategorii Best Poster Presentations (Oncology) za práci "Does MRI -TRUS fusion increase the detection rate of prostate cancer in primary biopsy setting in patients with PSA ≤20 ng/ml?"

 

 

 

 

 

 • Křest knihy Kastračně rezistentní karcinom prostaty na 63. výroční konferenci ČUS v Plzni

19. října 2017 proběhl křest knihy Kastračně rezistentní karcinom prostaty, jejímž spoluautorem je prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc. Knihu spolu s prof. Babjukem pokřtila prim. MUDr. Katolická z Brna a prof. MUDr. Milan Hora, Ph.D., MBA z Plzně.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • Účast lékařů a sester z Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol na 63. výroční konferenci ČUS ČLS JEP v Plzni

18. - 20. října 2017 se v Plzni uskutečnila 63. výroční konference ČUS ČLS JEP a současně EAU 17th Central European Meeting. Kromě prof. MUDr. Marka Babjuka, CSc., předsedy ČUS ČLS JEP, se konferencí zúčastnili i lékaři a sestry z Urologické kliniky FN Motol. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    

    

 

 

 

 

 

 • 1st ESU-ESOU Masterclass on Non-Muscle-Invasive Bladder Cancer   

Na Urologické klinice 2. LF UK a FN Motol se 1. - 2. února 2018 uskuteční 1st ESU-ESOU Masterclass on Non-Muscle-Invasive Bladder Cancer, jehož vedoucím bude prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., přednosta Urologické kliniky FN Motol. 

Informace o kurzu jsou k dispozici zde: http://esunmibc18.uroweb.org/

 

 

 

Září:

 • MUDr. Marcela Čechová, FEBU z Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol absolvovala stáž zaměřenou na andrologii na Urologické klinice Semmelweisovy univerzity v Budapešti

Zpráva ze stáže včetně fotografií je k nahlédnutí ZDE.

 

 

 

 

 

 

Srpen:

 • Ohlédnutí za konferencí KNOU 2017

Fotogalerie z letošníí konference Komplexn novinky v onkourologii je k dispozici zde: http://www.knou.cz/fotogalerie/

Během konference KNOU 2017 proběhly rozhovory moderátorů sekcí s významnými hosty konference.

Celkem byly natočeny 4 rozhovory, které jsou dostupné na kanálu konference s názvem KNOU TV, na stránce www.youtube.com.  

Odkazy na rozhovory jsou zde:

 

Červenec:

 • Rozhovor se staniční sestrou JIP Urologické kliiky 2. LF UK a FN Motol

Na facebookovém profilu FN Motol byl uveřejněn rozhovor se staniční sestrou Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol, Mgr. Sandrou Marianovou. Rozhovor si můžete přečíst ZDE

 

 

 

 

 

 

Červen:

 • Potíže s močením a inkontinenci řeší unikátní technologie. Pacientům pomáhá neurostimulátor

Praha, 29. června 2017 – Lidé trpící poruchami močení, nebo nekontrolovatelnými samovolnými úniky moči mají novou naději. Lékaři ve Fakultní nemocnici v Motole totiž začali jako první v České republice využívat unikátní terapii pro léčbu potíží s močením. Ta prostřednictvím implantovaného neurostimulátoru a elektrických impulsů obnovuje normální funkci močového ústrojí.

Poruchy močení jsou poměrně rozšířeným problémem, s nímž se musí každodenně potýkat řada mužů i žen. „Hlavním úkolem močového měchýře je shromažďování a vylučování moči z organismu. Správnou funkci zajišťují centra v míše a mozku. Pokud komunikace měchýře s nervovým systémem neprobíhá správně, projeví se to buď sníženou aktivitou měchýře s obtížným vyprazdňováním, nebo naopak zvýšenou aktivitou, kdy pacient močí často, překotně a kdy dochází i k nekontrolovatelným únikům moči,“ vysvětluje prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., přednosta Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol.

Vedle fyzických obtíží má onemocnění negativní dopad i na psychiku pacienta. „Dochází k vážnému poškození sebevědomí, společenského života a partnerských vztahů. Lidé trpící problémy s močením se za svůj stav stydí a často je trápí i nepřijatelná hygienická situace. Cítí se tak absolutně vyřazeni ze společnosti a v neustálém strachu ze ztrapnění se izolují doma,“ přibližuje profesor Babjuk.

Léčba inkontinence pomocí nejmodernějších technologií

Naději na návrat do plnohodnotného života pacientům nyní poskytuje nejmodernější metoda léčby – tzv. sakrální neuromodulace. Unikátní terapie spočívá v implantaci malého neurostimulátoru do pánevní oblasti. Zde přístroj prostřednictvím elektrod vysílá jemné elektrické impulsy stimulující sakrálních nervy. To pomáhá obnovit funkci močového měchýře a močových cest. Metoda je účinná i u pacientů, kterým selhaly předchozí klasické a medikamentózní způsoby léčby. Technologie je kromě léčby poruch močení a kontinence moči vhodná i pro léčbu fekální inkontinence.

Implantace neurostimulátoru a jeho propojení se sakrálními nervy probíhá v lokální nebo celkové anestezii a operace netrvá více než hodinu. Jedná se o miniinvazivní zákrok, který pro pacienty představuje jen minimální zátěž. „U nemocných s poruchou vyprazdňování měchýře nejsou k dispozici léky pro zvýšení jeho aktivity a pacienti jsou odkázání na vyprazdňování měchýře cévkou. U nemocných se hyperaktivitou měchýře máme k dispozici léky, které překotné vyprazdňování měchýře brzdí, ale stále je velká skupina pacientů, u kterých nejsou tyto léky efektivní, nebo je netolerují.,“ vysvětluje MUDr. Michal Rejchrt z Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol a dodává: „Oběma skupinám těchto nemocných lze nabídnout implantaci stimulátoru, jehož činnost po té nastavujeme pomocí programátoru na dálku.“

U pacientů musí být předem vyloučena neurologická příčina onemocnění a porucha vyprazdňování měchýře na podkladě mechanické překážky. Výkon dosud pojišťovny nehradí, probíhají však již intenzivní jednání o stanovení úhrady.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Květen:

 • Konference Kompletní novinky v onkourologii 2017

Zprávu z letošní konference KNOU 2017 připravil MUDr. Vojtěch Novák z Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol:

19. - 20. května se na pražském Andělu konal již druhý ročník konference Komplexní  novinky v onkourologii (KNOU). Po loňské premiéře se změnilo místo konání, ovšem zůstala hlavní myšlenka, tedy uspořádat vzdělávací akci, kde se spojí a zároveň konfrontuje pohled urologů a onkologů na léčbu urologických malignit.

  Aktivní účast mnoha odborníků z obou oborů zajišťovala vysokou odbornou úroveň akce.  Pro účastníky byl jistě velmi příjemný moderní přístup k organizaci, programu i průběhu konference. Kratší sekce s logickou posloupností doporučených postupů, vyzvaných přednášek a kasuistik s diskusí panelu v závěru každé sekce bezesporu přispěla k atraktivnosti a oživení probíraných témat. Stejně tak využití moderních technologií ve formě mobilní aplikace s všeobecnými informacemi, programem i možností otázek na panel zvýšilo interaktivitu a zapojení všech účastníků. Dalším oživovacím prvkem bylo vkládání velmi krátkých sekcí na moderní témata, jako je léčba kastračně rezistentního karcinomu prostaty či role imunoterapie v onkourologii. 

  Pro mladé lékaře mělo KNOU kromě prohlubování odborných znalostí i další benefit. Prezentovat na tomto typu konferencí, kde není auditorium tak velké a atmosféra je do značné míry přátelská,  představuje velmi dobrou zkušenost a příležitost naučit se přednášet bez výrazného stresu. 

  V řadě témat bylo jednoznačně patrné stále lépe fungující propojení urologické a onkologické péče o pacienty, ovšem na druhé straně byla i témata, kde se názory částečně různí i díky velké šíři možných terapeutických postupů. Asi nejlepším příkladem této konfrontace byla diskuze nad kasuistikami pacientů s lokálně pokročilým karcinomem prostaty, kde mohou být modality urologické a onkologické léčby paralelními alternativami správného postupu, zároveň se mohou prolínat a doplňovat a ani doporučené postupy nedávají striktní návod na to, jak tyto pacienty léčit. V tom je však skryto kouzlo medicíny a potenciál pokroku. 

  Závěrem nezbývá než poděkovat přednášejícím za jejich čas a organizátorům za perfektní zvládnutí všech aspektů takovéto akce, výběru příjemného a příhodného prostředí, zajištění skvělého občerstvení i plynulého průběhu akce pro všechny účastníky, od registrace počínaje a poslední přednáškou konče. Společně se můžeme těšit na další ročník (uskuteční se 18. – 19. 5. 2018), který jistě udrží standart toho právě proběhlého a přidá i něco navíc. 

 

 

 

 

 

  

 
 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • Prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc. v pořadu Sama doma

Prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., přednosta urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol a předseda České urologické společnosti ČLS JEP byl 10. 5. 2017 hostem pořadu Sama doma na ČT 1. Týdenní téma tohoto pořadu bylo “co lze v lidském těle nahradit”. Prof. Babjuk hovořil o možnostech náhrad v oblasti urologie, konkrétně pak u močových cest.

Nejčastěji dochází k nahrazení nefunkčního orgánu nebo jeho části v případě, kdy pacient prodělal nádorové onemocnění (např. nádor močového měchýře). Jako náhrada se používá část střeva pacienta nebo kožní štěp.

Celý rozhovor včetně dotazů diváků a odpovědi prof. Babjuka jsou k dispozici ZDE.

 

 

 

 

 

 

Duben:

 • Prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc. na Jarním edukačním urologickém sympóziu (JEUS)

 Prof. Babjuk víta účastníky 1. ročníku sympózia JEUS, který se uskutečnil 21.-22. dubna 2017 v Mikulově. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 • Prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc. a prim. MUDr. Marek Schmidt, FEBU na setkání přednostů a primářů urologických pracovišť ČR 

 

 

 

 

 • Doc. MUDr. Štěpán Veselý, Ph.D. přednášel na Pražském urologickém semináři

Doc. MUDr. Štěpán Veselý, Ph.D. přednášel 6. dubna 2017 na tradičním Pražském urologickém semináři sdělení s názvem Hromadná detekce biomarkerů - budoucnost diagnostiky karcinomu prostaty?

 

 

 

 

 

 

 

 

Březen:

 • "Sestry jak je neznáte" - krátký rozhovor s Evou Šafářovou z Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol

Na facebooku FN Motol byl uveřejněný rozhovor s Evou Šafářovou, zdravotní sestrou z Jednotky intenzivní péče Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol. 

Rozhovor je k dispozici ZDE.

 

 

 

 

 

 

 

 • MUDr. Marcela Čechová hostem pořadu Sama doma na ČT 1

14. března 2017 byla hostem pořadu Sama doma MUDr. Marcela Čechová z Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol, která hovořila o andrologii. MUDr. Čechová nejprve charakterizovala náplň oboru andrologie, který je součástí urologické specializace. Andrologie řeší nejčastěji poruchy erekce a ejakulace, poruchy plodnosti, syndrom mužského přechodu atd. MUDr. Čechová chatovala s diváky pořadu Sama doma, přičemž nejčastěji se dotazy týkaly erektilní dysfunkce.

Celý rozhovor (3 vstupy) je možné shlédnout ZDE.

 

 

 

 

 

 

Leden:

 • Monitory uMEC 10 s bezdotykovou obrazovkou na lůžkové oddělení Urologické kliniky 2. LF UK FN Motol

Nadační fond Uran propůjčil Urologické klinice 2. LF UK a FN Motol k neomezenému užívání 3 monitory uMEC 10 s bezdotykovou obrazovkou v hodnotě 80.147 Kč.

Monitory s bezdotykovou obrauovkou budou využívány na lůžkovém oddělení Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol pro pooperační sledování pacientů. Zajistí tak lepší péči pacientům kliniky a usnadní práci ošetřujícímu personálu.

 

 

 

 

 

 

 • Předsevzetí do nového roku dle urologů

Urologické potíže nejsou pouze doménou starších mužů, ale týkají se všech nezávisle na věku a pohlaví. Jak o své urologické zdraví v novém roce lépe pečovat radí veřejnosti odborníci z České urologické společnosti, společně i s přednostou Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol a předsedou České urologické společnosti JEP, prof. MUDr. Markem Babjukem, CSc.

1. Dostatečný pitný režim. Za normálních podmínek se doporučuje vypít denně alespoň 2 l tekutin a jejich příjem rovnoměrně rozdělovat do menších dávek. “Nedostatek tekutin mj. výrazně zvyšuje riziko vzniku ledvinových kamenů či zánětu močových cest,” varuje doc. MUDr. Jan Krhut, Ph.D. z FN Ostrava a dále dodává: “Základem pitného režimu by měla být voda, slabé čaje a minerálky. Sladké limonády jsou jednak kaloricky zatěžující a často s obsahem nevhodných chemických stabilizátorů a barviv.”

2. Zdravý životní styl. Ani z hlediska urologie není vhodné zapomínat na pestrý jídelníček a dostatek pohybu. Omezte konzumaci živočišných bílkovin a zařaďte do svého jídelníčku 2-3x týdně bezmasé dny. “Maximalizujte množství čerstvých a zdravých potravin (ořechy, semena, luštěniny) a minimalizujte množství zpracovaných a nezdravých potravin (uzeniny a další potraviny obsahující příliš mnoho soli) ve vaší potravě. Nejen vaše ledviny vám budou vděčny,” říká As. MUDr. Aleš Petřík, Ph.D. z Nemocnice České Budějovice.

3. Nespoléhejte na doplňky stravy. Na celou řadu urologických potíží lze v lékárně sehnat volně dostupné preparáty. Jejich užívání však může být velmi problematické, především v souvislosti s prostatou. Proč? “Užívání těchto preparátů na první pohled může navodit zlepšení zdravotní stavu, ale problém je, že riskujete nerozpoznání správné diagnózy včas. Což zvláště u rakoviny prostaty může znamenat, že promeškáte možnost léčby lokalizovaného onemocnění a to přejde do stádia metastatického (po těle rozesetého) nádoru, který již nemá šanci na úplné vyléčení. Podobně si můžete nechat i nezhoubné zvětšení prostaty pokročit do vysokého stádia, kdy např. městná odtok moče z ledvin a způsobí selhání ledvin,” varuje doc. MUDr. Miloš Broďák, Ph.D. z FN Hradec Králové.

4. Správná diagnóza je nezbytná pro kvalitní léčbu. Pokud vás trápí jakékoliv urologické potíže, nespoléhejte na samoléčbu a raději se poraďte se svým lékařem. V urologii se to týká zejména onemocnění prostaty, poruch erekce, močových infekcí. “Internet nabízí nepřeberné množství informací, nicméně ne vždy jsou pravdivé, někdy jsou tendenční, laik se v nich nemusí dobře orientovat a informace mohou vést k nesprávné léčbě a neúčelnému naložení s financemi. Netipujte si diagnózu, nejste na dostizích. Nesprávná samoléčba oddálí správnou diagnózu (což je závažné zvláště u nádorů) a může vám spíše přitížit,” varuje prof. MUDr. Milan Hora, Ph.D. z FN Plzeň.

5. Prevence. Nejdůležitějším a nejúčinnějším doporučením, jak předcházet nejen urologickým nemocem, jsou pravidelné preventivní prohlídky. Mimo jiné proto, že některá onemocnění nevytvářejí zpočátku žádné příznaky. “Především muži starší 50 let by měli preventivní prohlídku absolvovat nejméně jednou za rok. Mladí muži by pak měli provádět samovyšetření varlat každé tři měsíce,” nabádá doc. MUDr. Roman Zachoval, Ph.D. z Thomayerovy nemocnice. Samozřejmostí je návštěva lékaře v případech přetrvávajících potíží jakými jsou bolesti či krev v moči.

6. Nekuřte. U kuřáků bez ohledu na pohlaví je riziko onemocnění karcinomem močového měchýře 4x vyšší než u nekuřáků a riziko je i přímo úměrné počtu vykouřených cigaret. “Příčinou je cigaretový kouř, který představuje riziko i pro pasivní kuřáky,” upozorňuje prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc. z FN Motol, a současně zdůrazňuje i další negativní vlivy kouření: “V urologii se to týká například vyššího rizika zhoršení nebo dokonce ztráty erekce.”

7. Hygiena je základ, nesmí se to s ní ale příliš přehánět. Ženy by se měly vyvarovat nadbytečné hygieně, která vede k chemickému a mechanickému dráždění kůže a sliznice genitálu, což je následně činí méně odolnými. “Zapomínat by se nemělo ani na střídání menstruačních či inkontinenčních pomůcek a správné otírání konečníku, by mělo vždy probíhat směrem ven (nikoliv přes pochvu). Z toaletních papírů volte raději neparfémovaný, stejně jako u lubrikačních gelů,” popisuje As. MUDr. Michaela Matoušková z pražského Urocentra a dále dodává: “Na osobní hygienu bychom neměli zapomínat ani před a po pohlavním styku, během něj totiž dochází velmi snadno k přenosu mnoha různých typů bakterií. Vhodné je se po sexu nejen osprchovat, ale také vyprázdnit.”

8. Nepodceňujte urologické potíže u dětí – pomočování vs. infekce. “Za nepříjemností se může skrývat velký problém, ale dítě Vám ho neumí popsat. Nepodceňujte první varovné signály a přijďte na vyšetření k dětskému urologovi,” říká doc. MUDr. Vladimír Študent, Ph.D. z FN Olomouc.

9. Postoj k nový technologiím – laparoskopie vs. robotika vs. otevřená operativa. “Metody jsou si rovnocenné, spoléhejte na svého urologa a nikoliv na pouze technologii. Čekáním na nejmodernější metody se Vám může stát, že Vaše onemocnění postoupí tak, že už nových technologií nebude třeba,” upozorňuje prof. MUDr. Tomáš Hanuš, DrSc. z VFN, Praha 2.

2016

Prosinec:

 • Prof. MUDr. Marek Babjuk., CSc, převzal dar pro Nadační fond Uran, který působí při Urologické klinice 2. LF UK a FN Motol

Prof. Babjuk převzal od zástupkyně zahraničních studentů 2. LF UK výtěžek z akce pořádané v rámci kampaně Movember. Prostředky budou věnovány Nadačnímu fondu Uran, který působí při Urologické klinice 2. LF UK a FN Motol.

 

 

 

 

 

 

 

 • Prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc. převzal dar pro Urologickou kliniku 2. LF UK od zástupce Onesip coffee

V rámci listopadové akce Movember si návštěvníci FN Motol mohli zakoupit kávu na podporu Urologické kliniky 2.LF UK a FN Motol. Profesor Marek Babjuk 15. prosince od zástupce onesip Onesip coffee převzal výtěžek z celé akce.

 

 

 

 


 

 

 • Slavnostní otevření nových sálů Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol

Po rozsáhlé rekonstrukci 14. prosince přednosta Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc. mohl slavnostně přestřihnout pásku a otevřít tak nové prostory urologických sálů. Operační trakt urologie FN Motol nově disponuje třemi moderně digitalizovanými sály. V minulosti byla urologická klinika schopna provést zhruba 30-40 operačních výkonů týdně, po rekonstrukci by to mělo být zhruba o třetinu více. Provoz se v nových sálech naplno spustí v novém roce.

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Listopad:

 • Prof. Babjuk v týdenním seriálu Českého rozhlasu Dvojka

 

Prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., předseda České urologické společnosti ČLS JEP a přednosta Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol byl ve dnech 21. – 24. listopadu hostem pořadu Odpoledne s Dvojkou na Českém rozhlase Dvojka. Během čtyř vstupů hovořil o syndromu hyperaktivního močového měchýře, benigní hyperplazii prostaty a rakovině prostaty. U všech tří onemocnění uvedl příznaky, které pacienty postihují a možnosti léčby, které jsou v současnosti k dispozici. V posledním pořadu komentoval právě probíhající aktivity hnutí Movember, jeho působení v ČR a pozitivní vliv na informovanost pacientů.

Odkazy na jednotlivé pořady jsou zde (rozhovory jsou od cca 16. minuty záznamu):

Odpoledne s Dvojkou, 21. 11. 2016

Odpoledne s Dvojkou, 22. 11. 2016

Odpoledne s Dvojkou, 23. 11. 2016

Odpoledne s Dvojkou, 24. 11. 2016

 

 

 • Movember ve FN Motol

Do osvětové akce Movember se zapojuje i motolská nemocnice. Již druhým rokem zde probíhá charitativní prodej kávy od baristů z kavárny Onesip coffee, jejiž výtěžek je věnován Urologické klinice 2. LF UK a FN Motol.

 

 

 

 

 

 

 

Říjen:

 • Přednosta Urologické kliniky 2.LF UK a FN Motol prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc. 13. 10. 2016 převzal od zástupců Nadačního fondu Muži proti rakovině unikátní ultrazvukový přístroj Toshiba Aplio 500

Přístroj v hodnotě více neř 2 miliony Kč, který slouží ke zlepšení diagnostiky karcinomu prostaty, nejčastějšího nádoru českých mužů, byl zakoupen z výtěžku sbírky Movember v roce 2015. Roční pojistné ve výši 14.400 Kč, které je nutné pro používání přístroje, uhradil Nadační fond Uran, který působí při Urologické klinice 2. LF UK a FN Motol.

 

 


 

 

 

 

Září:

 • Tisková konference ” Na kameny vodou a minerálkou”

 20. září 2016 se uskutečnila tisková konference České urologické společnosti ČLS JEP a AquaLife Institute s názvem “Na kameny vodou a minerálkou”.

Více než 4 % populace trpí kameny v močových cestách, každý od narození do 70 let věku má 12% šanci ledvinovými kameny (urolitiázou) onemocnět a u poloviny pacientů, kteří měli kámen v močových cestách, se vznik kamene opakuje. Také proto Česká urologická společnost a AquaLife Institute zaštiťují a podporují „Týden urologického zdraví“, který bude probíhat v celé Evropě ve dnech 26.–30. září.

Na tiskové konferenci hovořil prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., předseda České urologické společnosti ČLS JEP a přednosta Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol, as.. MUDr. Aleš Petřík, Ph.D. z Urologického oddělení Nemocnice České Budějovice a Mgr. Miroslava Matějková, Dis., registrovaný nutriční terapeut z 1. LF UK a VFN Praha. Tito odborníci hovořili o tom, proč se ledvinové kameny tvoří, čím nás mohou ohrozit, jak se léčí, ale také čím vším se zabývá urologie, s jakými potížemi bychom měli jít k urologovi a co nás v jeho ordinaci čeká.    

 • Rozhovor s prof. MUDr. Markem Babjukem, CScc. v pořadu Večerní host Radiožurnálu

12. září 2016 byl hostem pořadu Večerní host Radiožurnálu prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., předseda České urologické společnosti a přednosta Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol.

Prof. Babjuk hovořil o tom co je náplní urologie a kdy by měl jít muž na preventivní prohlídku k urologovi. Jednoduchý test PSA dokáže odhalit nejčastější onkologické onemocnění u mužů – rakovinu prostaty. V České republice žije více než 60.000 pacientů s touto diagnózou.

Prof. Babjuk komentoval dostupné informace na internetu a přínos volně dostupných potravinových doplňků. Prof. Babjuk zdůrazňuje, že v případě potíží by měl pacient navštívit urologa. Mezi varovné příznaky patří např. změna frekvence močení, časté noční vstávání na močení, krev v moči, bolesti v zádech, slabý proud moči, potíže s udržením moči atd.

Prof. Babjuk zodpovídal také na dotazy posluchačů.

 Záznam rozhovoru si můžete přehrát zde: http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3703450    

 

 • Kurz základních laparoskopických technik pro urology

22. a 23. září proběhne v Pavilonu B. Braun Dialog a na Urologické klinice 2. LF UK a FN Motol kurz základních laparoskopických technik pro urology. Kurz organizuje Aesculap Akademie ve spolupráci s Urologickou klinikou 2. LF UK a FN Motol a Českou urologickou společností.

Doporučený profil účastníka: Lékař v postgraduální výchově cca. do 24 měsíců po ukončení studia s urologickou specializací.

Počet účastníků: 8

Online přihlášku naleznete na http://www.aesculap-akademie.czpod nabídkou kurzů

Odborný garant kurzu: Prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc.

Lektor kurzu: Prim. MUDr. Marek Schmidt, FEBU MUDr. Vojtěch Novák

Pozvánka:

 

Červenec:

 • Urologická klinika 2. LF UK a FN Motol přijme všeobecné sestry na nově otevřené lůžkové oddělení

Nabízíme práci v nově vytvořeném pracovním kolektivu na špičkovém pracovišti zaměřeném na moderní technologie a inovace.
Více podrobností o pracovní pozici naleznete v tomto dokumentu:

Červen:

 • Urologická klinika 2. LF UK a FN Motol má k dispozici nový přístroj pro dokonalejší diagnostiku karcinomu prostaty

Nový ultrazvukový přístroj Toshiba Aplio 500 pomáhá v rámci urologie zdokonalit diagnostiku karcinomu prostaty. Umožňuje provést softwarovou fúzi obrazu z magnetické rezonance a transrektálního ultrazvukového vyšetření při biopsii prostaty. Označené suspektní místo na obrazu z magnetické rezonance se promítá do živého obrazu při biopsii, proto je odběr vzorků cílený. Tento přístroj disponuje také technologií shearwave elastografie, možností kontrastního vyšetření a vyšetření mikrocirkulace (SMI).

Urologická klinika FN Motol tento přístroj v hodnotě 2, 2 mil. Kč získala díky grantu od Nadačního fondu Muži proti rakovině. Slavnostní předání proběhne v září, nicméně přístroj je již nyní v provozu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Květen:

 • Konference Komplexní novinky v onkourologii

Ve dnech 27. a 28. 5. 2016 se uskutečnil první ročník konference Komplexní novinky v onkourologii. Pořadatelem byla urologická klinika 2. LF UK a FN Motol ve spolupráci s Onkourologickou sekcí ČUS, sekcí rezidentů ČUS a Sdružením ambulantních urologů. Prezidenty konference byli prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., přednosta Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol a předseda ČUS ČLS JEP a as. MUDr. Michaela Matoušková, 2. místopředsedkyně ČUS ČLS JEP.

Zpráva z konference, kterou připravil MUDr. Antonín Brisuda, FEBU, vědecký sekretář konference. Zpráva byla publikována v časopise Česká urologie 2/2016 a je k dispozici ZDE.

Odborný program a další podrobné informace včetně fotogalerie je na stránkách konference www.knou.cz.

Během konference Komplexní novinky v onkourologii proběhly rozhovory moderátorů sekcí s významnými hosty konference. Celkem šlo o 9 rozhovorů, které byly živě přenášeny na kanál konference s názvem KNOU TV, na stránce www.youtube.com.

 

Duben:

15. dubna 2016

 • Prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc. se stal hostujícím profesorem na lékařské univerzitě ve Vídni

Prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc. se stal díky kontinuální spolupráci s Urologickou klinikou Medizinische Universität Wien v letech 2016 - 2019 hostujícím profesorem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Březen:

 • Prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc. v pořadech Českého rozhlasu Dvojka

Prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., předseda České urologické společnosti ČLS JEP a přednosta Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol byl ve dnech 29., 30. a 31. 3. 2016 hostem v seriálu o zdraví v pořadu Odpoledne s Dvojkou na Českém rozhlase Dvojka.

Prof. Babjuk hovořil o funkci prostaty v mužském organismu, onemocněních, které mohou prostatu postihnout a zejména pak o nejzávažnějším typu diagnózy, karcinomu prostaty. Uvedl možnosti, kde lze získat ověřené informace pro pacienty. Jednou z nich jsou webové stránky České urologické společnosti www.cus.cz/pro-pacienty.

Odkazy na rozhovory jsou ZDE.

 

 • Rakovina prostaty je neustále na vzestupu

7. března 2016 byl na portále Novinky.cz publikován článek o rakovině prostaty. V článku je citován také prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., přednosta Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol a předseda České urologické společnosti ČLS JEP:

Rakovina prostaty patří mezi nejčastější onkologická onemocnění mužů a představuje třetí nejčastější příčinu jejich úmrtí. Bohužel počet nemocných každým rokem neustále přibývá. Jednak je to dáno stárnutím populace, ale také lepší diagnostikou, která umožňuje odhalit nádor včas a nasadit vhodnou léčbu. Proto i významně klesá úmrtnost na toto závažné onemocnění.

Při včasném odhalení lze onemocnění velmi úspěšně léčit. „Nebezpečí onemocnění je o to větší, že ve stádiu, kdy lze nádor vyléčit, nevyvolává vůbec žádné varovné příznaky, a proto se na jeho přítomnost musí aktivně myslet. Velmi významnou roli zde může sehrát žena – partnerka, sestra, dcera, vnučka, které na muži záleží a která v mužově životě bývá často významným hybatelem,“ upozorňuje doc. MUDr. Roman Zachoval, Ph.D., primář Urologického oddělení Thomayerovy nemocnice v Praze.

Metodami první volby v časné detekci je vyšetření prostaty konečníkem a vyšetření krevních odběrů – prostatického specifického antigenu (PSA). Dále se užívá ultrazvukové vyšetření prostaty a dnes i stále častěji magnetická rezonance.

PSA je jeden z nejlepších nádorových markerů, které v onkologii existují. Má vysokou citlivost a schopnost zachytit nádor a rozlišit, zda se jedná skutečně o nádor nebo jiná onemocnění prostaty.

Ani PSA ale není stoprocentní. Čím nižší je hodnota PSA, tím menší je pravděpodobnost přítomnosti nádoru. Proto vyšetření PSA každého individuálního pacienta musí hodnotit zkušený odborník, který přihlíží také k vývoji PSA v čase, na velikost prostaty atd.

Celý článek je k dispozici ZDE.

 

 

Únor:

 • Kurz základních laparoskopických technik pro urology

10. - 11. března 2016 se v Pavilonu B.Braun Dialog a na Urologické klinice 2. LF UK a FN Motol uskuteční kurz základních laparoskopických technik pro urology. Odborným garantem kurzu je prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., přednosta Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol. Lektory kurzu jsou prim. MUDr. Marek Schmidt, FEBU a MUDr. Vojtěch Novák.

Přihlášení na kurz je možné zde: Iva Dobrovolná, DiS. Telefon: +420-602 757 664 e-mail: iva.dobrovolna@bbraun.com

Pozvánka na kurz:

 

 Leden:

Chirurgická změna pohlaví u transsexualismu

V lednovém čísle časopisu Motol In byl publikován článek o chirurgické změně pohlaví, která se u naprosté většiny transsexuálních osob v České republice provádí na Urologické klinice 2. LF UK a FN Motol. Zkusšenosti s chirurgickou změnou pohlaví zde mají už od roku 1992, bylo zde provedeno celkem 399 operací, z nich bylo 274 s mužským transsexualismem.

Celý článek je k dispozici ZDE na straně 14 a 15.


 •  19. ledna 2016
 •  

Prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc. hovořil na Českém rozhlase Plus o karcinomu prostaty

Prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., předseda České urologické společnosti ČLS JEP a přednosta Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol byl 19. ledna 2016 hostem Českého rozhlasu Plus v Magazínu Leonardo.

Hovořil o diagnostice a léčbě karcinomu prostaty, který je nejčastějším mužským onkologickým onemocněním.

Celý rozhovor je možno přehrát ZDE (v čase 3:15 – 17:20 min).

 

 • 8. ledna 2016

Prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., přednosta Urologické kliniky 2. LF UK v článku pro portál Novinky.cz uvedl, že na rakovinu prostaty mohou upozornit i bolavá záda

Bolest zad nemusí značit jen banální záležitost. Až u čtvrtiny nemocných se může jednat o příznak závažného onemocnění. Jedním z takových jsou i metastáze v kostech, nejčastěji v důsledku mnohočetného myelomu, karcinomu prsu, prostaty či karcinomu plic nebo ledvin. Odkládat vyšetření se tak opravdu nevyplácí.

„Bolest zad může být prvním signálem metastáz či pokročilého karcinomu prostaty, kdy se zhoršují vyhlídky na úplné vyléčení. Karcinom prostaty je přitom v České republice nejčastějším nádorem u mužů a jeho výskyt se trvale zvyšuje,“ upozorňuje prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., přednosta Urologické kliniky Fakultní nemocnice v Motole. Celý článek je k dispozici ZDE.

 

 • 4. ledna 2016

JUDr. Oldřich Vacek, předseda Klubu pacientů s urologickým onemocněním vyzývá, aby se o problémech s prostatou hovořilo otevřeně

Rakovina prostaty je nejčastější onkologické onemocnění u mužů a její výskyt v posledních letech rapidně stoupá. Tento trend bude navíc podle odhadů odborníků pokračovat i v budoucnu. Zatímco v roce 2013 v České republice žilo přibližně 44 000 mužů, kteří rakovinu prostaty měli nebo ji v minulosti prodělali, pro rok 2015 se předpokládá výskyt překračující 59 000 mužů. Se vzrůstajícím výskytem představuje největší naději prevence a včasné podchycení nemoci. Onemocnění rakovinou prostaty zavčasu předešel i pan Oldřich Vacek, který příští rok oslaví 70. narozeniny. Díky prevenci jsem podchytil riziko včas.

Vždy jsem byl poměrně zdravý člověk a vedl jsem velice bohatý profesní život. S tím se samozřejmě pojilo trochu stresu, ale nenechávalo to na mně žádný negativní vliv. Sice jsem kvůli své práci a častému cestování nejspíš nebyl ukázkovým příkladem člověka se zdravou životosprávou, vždy jsem se ale pečlivě věnoval prevenci. Zhruba od 50 let jsem pravidelně absolvoval různé kontrolní prohlídky. Měl jsem štěstí a všechna vyšetření mi vycházela dlouhá léta dobře. Nepociťoval jsem ani žádné potíže. Problém se vyskytl až v roce 2011, kdy mi při běžné kontrole krve lékař naměřil zvýšené hodnoty prostatického specifického antigenu. Jeho zvýšená hodnota vždy souvisí s onemocněním prostaty. Tenkrát mi bylo 65 let. S panem doktorem jsme se tehdy rozhodli čekat a stav trvale sledovat. Během dvou let jsem absolvoval tři biopsie, které nebyly jednoznačně příznivé. Poté přišla na řadu znovu otázka, zda budeme v tomto pokračovat, nebo přistoupíme k dlouhodobému řešení.

Můj život se nijak nezměnil

Po konzultaci s mým lékařem, prof. Babjukem, jsem se rozhodl pro operativní zákrok. A myslím si, že jsem udělal dobře. To rozhodnutí pro mě těžké nebylo, mám důvěru ve svého lékaře, a když mi doporučil operaci, okamžitě jsem souhlasil. Operace proběhla bez jakýchkoliv komplikací a já tohoto rozhodnutí nelituji, protože se díky němu odstranila pravděpodobnost, že rakovinou prostaty jednoho dne onemocním. Dnes jsou to tři roky a já nepociťuji žádné obtíže. Nic se pro mě nezměnilo. Zotavoval jsem se asi dva, tři měsíce a vše probíhalo pěkně a bez problémů. Poměrně brzy po operaci jsem se opět začal věnovat svým pracovním aktivitám. Zpočátku jsem cítil trochu únavu, ale po pár měsících se vše vrátilo do normálu. Po operaci jsem chodil na kontroly každého čtvrt roku. Naštěstí bylo vše v pořádku, takže nyní chodím už jen po půl roce. Tyto kontroly spočívají v odběru krve a moči
a v sonografickém vyšetření ledvin a močového měchýře – nejedná se tedy o nic nepříjemného.

Buďme otevření

Myslím, že je velmi důležité, abychom o svých problémech hovořili otevřeně a beze studu. Za tímto účelem jsme zřídili web Uroklub.cz, který běží zatím jen krátce. Jeho hlavním posláním je, aby nemocní měli možnost diskutovat své problémy formou chatu nebo internetové diskuze a mohli si tak vyměňovat osobní informace a zkušenosti. Má zkušenost například může inspirovat další muže k tomu, aby nepodcenili prevenci a zajímali se o svůj zdravotní stav. Zdraví je ostatně to nejdůležitější, co v životě máme.

 

  

 

2015

Prosinec

 • 14. prosince 2015

Prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc. obdržel od České společnosti robotické chirurgie certifikát za 100 provedených robotických výkonů


 

 

 

 

 

 

 

 


 • 9. prosince 2015

Prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc. hovořil na tiskové konferenci České urologické společnosti

Historicky první tisková konference ČUS ČLS JEP se konala 9. prosince 2015. Za odbornou společnost na setkání s novináři vystoupil předseda společnosti prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., sekretář doc. MUDr. Roman Zachoval, Ph.D. a 2. místopředsedkyně MUDr. Michaela Matoušková. Jako host přijal pozvání mezi řečníky doc. RNDr. Ladislav Dušek, Ph.D., ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky České republiky.

Tiskové konference se kromě zástupců odborné veřejnosti zúčastnil také pacient se zkušeností s onemocněním prostaty, pan JUDr. Oldřich Vacek. Spolu s dalšími pacienty stál u zrodu Klubu pacientů s urologickým onemocněním (www.uroklub.cz).

Informace o rakovině prostaty přilákaly více než 20 novinářů z řady celostátních tištěných i internetových periodik pro laickou i odbornou veřejnost. Na TV Barrandov byla v hlavní zpravodajské relaci odvysílána reportáž z tiskové konference včetně rozhovorů se zúčastněnými odborníky i pacientem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Listopad:

 • 30. listopadu 2015

Nadační fond Uran propůjčil Urologické klinice 2. LF UK a FN Motol k neomezenému užívání kluznou podložku RollerSlide v hodnotě 13.988 Kč.

Kluzná podložka RollerSlide bude k dispozici personálu lůžkového oddělení Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol pro snadnější manipulaci s pacienty.

 

 • 29. listopadu 2015

Prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc. doporučuje: nepodceňujte prevenci ani následnou léčbu zvětšené prostaty

Na portále svet-zeny.cz byl publikován článek, ve kterém prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc. hovoří o léčbě zvětšené prostaty. Celý článek je dostupný zde: http://svet-zeny.cz/nepodcenujte-prevenci-ani-naslednou-lecbu-zvetsene-prostaty/

 

 • 12. listopadu 2015

Prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc. hovořil o nově dostupných datech z Národního onkologického registru

Výskyt rakoviny prostaty v české populaci zaznamenal za posledních deset let růst o 56 procent. Z nově dostupných dat Národního onkologického registru (NOR) vyplývá, že počet případů zhoubného nádoru prostaty se trvale zvyšuje.

Osud pacientů a jejich dosahované přežití se ale zlepšují. Počet nově vzniklých případů rakoviny prostaty průměrně meziročně vzrostl od roku 2008 do roku 2012 o šest procent.

„A tento trend i nadále pokračuje. Zatímco v roce 2012 v Česku žilo 43 913 mužů, kteří rakovinu prostaty měli nebo ji v minulosti prodělali, pro rok 2015 se předpokládá výskyt až 59 293 případů – to představuje nárůst o 35 procent,“ říká prof. MUDr. Marek Babjuk, přednosta Urologické kliniky pražské Fakultní nemocnice Motol a 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Výskyt rakoviny prostaty v české populaci zaznamenal za posledních deset let růst o 56 %. „Rakovina prostaty v posledních letech dokonce překonala výskyt rakoviny tlustého střeva, která byla doposud nejčastějším zhoubným nádorovým onemocněním mužů v České republice. Dle nejnovějších dat se tato čísla budou i nadále zvyšovat – v roce 2016 zde bude žít odhadem 63 424 mužů se zhoubným nádorem prostaty, v roce 2020 počet pacientů stoupne téměř až na 80 000,“ varuje profesor Babjuk.

Úmrtnost klesá

Paralelně se vzrůstajícím počtem případů tohoto zhoubného onemocnění ovšem klesá úmrtnost, která se za posledních deset let snížila o 14 procent.

„Je to důkaz, že současná medicína dokáže úspěšně bojovat s rakovinou prostaty a postupně snižovat úmrtnost pacientů. Česká republika v tomto ohledu výrazně předběhla zbytek států východní Evropy a dohání vyspělé západní země. Současně z toho ale vyplývá, že se prudce zvyšuje počet pacientů, kteří s tímto onemocněním žijí. Za posledních deset let evidujeme nárůst této skupiny obyvatelstva až o 200 procent,“ vysvětluje prof. Babjuk.

Nárůst výskytu rakoviny prostaty je způsoben především včasnějším zachycením onemocnění, ale stále zůstává přibližně 20 procent případů, které jsou odhaleny v pozdějších stadiích a představují větší riziko pro přežití pacienta.

„Nemluvíme o malém počtu případů. Pro letošní rok předpokládáme odhalení rakoviny prostaty v pokročilých stadiích až u 13 tisíců mužů. Za velký úspěch moderní medicíny ale můžeme považovat to, že v současnosti až 40 % pacientů v posledním stadiu rakoviny prostaty, tzv. kastračně rezistentní fázi onemocnění, přežije déle než pět let. To je zcela ojedinělé,“ říká prof. MUDr. Bohuslav Melichar, přednosta Onkologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc.

V léčbě pozdějších stadií onemocnění i přesto existuje výrazný prostor pro zlepšení. Především by onkologičtí pacienti měli mít možnost využívat služby Komplexních onkologických center (KOC). „Každý pacient v dobrém fyzickém stavu s odhalenou rakovinou v pokročilém stadiu by měl být léčen v KOC. V České republice ale pozorujeme velké regionální rozdíly v dostupnosti péče, kterou KOC poskytuje. Téměř 40 procent pacientů tuto možnost nemá,“ říká MUDr. Bohuslav Melichar.

Postihuje stále mladší muže

Nová data současně potvrzují trend snižování věku pacientů, kterým je karcinom prostaty diagnostikován. Průměrný věk, kdy byl nádor u pacientů zjištěn, je 69 let, zatímco mezi roky 1982–1986 byl 73 let.

„Apelujeme na mužskou populaci, aby nepodceňovala lékařské vyšetření. Je-li totiž rakovina prostaty odhalena včas, člověka prakticky neohrožuje na životě,“ uzavírá prof. Babjuk.

Článek vyšel 12. listopadu 2015 v deníku Právo.


 • 11. listopadu 2015

Prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc. hovořil v pořadu Sama doma o rakovině prostaty

11. listopadu 2015 na ČT 1 byl v pořadu Sama doma hostem prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., přednosta Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol a předseda České urologické společnosti ČLS JEP.  Prof. Babjuk hovořil o nových datech vztahujících se k rakovině prostaty.

Rozhovor s prof. Babjukem si můžete přehrát ZDE.

 

 • 7. listopadu 2015

Prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc. přednášel na kurzu ESU

Prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., přednosta Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol a předseda České urologické společnosti ČLS JEP, přednášel 7. listopadu na ESU kurzu, který se konal v Soluni v rámci výroční konference Řecké urologické společnosti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • 5. listopadu 2015

Prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc. obdržel čestné členství Maďarské urologické společnosti

Prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., přednosta Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol a předseda České urologické společnosti ČLS JEP obdržel 5. listopadu v Budapešti během výroční konference Maďarské urologické společnosti čestné členství.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Říjen:

 • 22. října 2015

Prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., přednosta Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol, byl znovu zvolen předsedou České urologické společnosti ČLS JEP na volební období 2015 - 2019. Gratulujeme!

 • 20 října 2015

Výskyt zhoubného nádoru rakoviny prostaty bude i nadále rapidně vzrůstat, ukazují nová data

Prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., přednosta Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol a předseda České urologické společnosti ČLS JEP hovořil o nových datech z Národního onkologického registru, kdy v roce 2012 žilo v ČR 43913 mužů, kteří měli zkušenost s rakovinou prostaty, pro rok 2015 se předpokládá výskyt až 59 293 případů, což představuje nárůst o 35 %. Křivka ale stále poletí strmě vzhůru, za pět let už bude nemocných 80 tisíc.

Reportáž, která byla vysílána 18. 10. 2015 na TV Nova je ke shlédnutí ZDE.

 • 17. října 2015

Nadační fond Uran propujcil Urologické klinice 2. LF UK a FN Motol k neomezenému užívání transportní křeslo Eleganza Sito od společnosti Linet s.r.o. v hodnotě 43.587 Kč a transportní lehátko GP2 od společnosti Rousek s.r.o. v hodnotě 43.106 Kč

Transportní a relaxační křeslo Eleganza Sito bude sloužit pacientům na oddělení Jednotky intenzivní péče, kde doposud žádné podobné vybavení nebylo k dispozici.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Transportní lehátko GP2 bude k dispozici na ambulanci Urologické kliniky FN Motol, kde poslouží pacientům v případě potřeby transportu v rámci Urologické kliniky nebo prostor Fakultní nemocnice Motol.

 

 

 

 

 

 • 15. října 2015

Článek prof. MUDr. Pavla Pafka, DrSc. o protonové terapii

V deníku Právo vyšel článek prof. MUDr. Pavla Pafka, DrSc. o protonové terapii s názvem Pivo, proton a prostata.

Celý článek je k dispozici zde:

 

 • 12. října 2015

Nadační fond Uran zakoupil Urologické klinice 2. LF UK a FN Motol k výukovým účelovým Laparoskopický trenažér Professor Full HD v hodnotě 99.014 Kč

Laparoskopický trenažér bude sloužit v rámci nově budovaného výukového centra k přípravě lékařů, mediků a ostatního zdravotnického personálu k nácviku technicky náročných operačních výkonů. Bližší popis přístroje naleznete ZDE.

 

 

 


 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • 9. října 2015

Výskyt zhoubného nádoru rakoviny prostaty bude i nadále rapidně vzrůstat, ukazují nová data

Prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., přednosta Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol a předseda České urologické společnosti ČLS JEP komentoval nová data Národního onkologického registru a mezinárodní studie EUROCARE 5.

Text byl publikován na portále Medispot.cz.

Z nově dostupných dat Národního onkologického registru (NOR) a mezinárodní studie EUROCARE 5 vyplývá, že výskyt zhoubného nádoru prostaty se trvale zvyšuje, nicméně osud pacientů a jejich dosahované přežití se zlepšují. Počet nově vzniklých případů rakoviny prostaty průměrně meziročně vzrostl od roku 2008 do roku 2012 o 6 %. A tento trend i nadále pokračuje. Zatímco v roce 2012 v České republice žilo 43 913 mužů, kteří rakovinu prostaty měli nebo ji v minulosti prodělali, pro rok 2015 se předpokládá výskyt až 59 293 případů – to představuje nárůst o 35 %.

Výskyt rakoviny prostaty v české populaci zaznamenal za posledních deset let růst o 56 %. „Rakovina prostaty v posledních letech dokonce překonala výskyt rakoviny tlustého střeva, která byla doposud nejčastějším zhoubným nádorovým onemocněním mužů v České republice. Dle nejnovějších dat se tato čísla budou i nadále zvyšovat – v roce 2016 zde bude žít odhadem 63 424 mužů se zhoubným nádorem rakoviny prostaty, v roce 2020 počet pacientů stoupne téměř až na 80 000,“ varuje prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., přednosta Urologické kliniky Fakultní nemocnice v Motole a 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Paralelně se vzrůstajícím počtem případů tohoto zhoubného onemocnění ovšem klesá úmrtnost, která se za posledních deset let snížila o 14 %. „Je to důkaz, že současná medicína dokáže úspěšně bojovat s rakovinou prostaty a postupně snižovat úmrtnost pacientů. Česká republika v tomto ohledu výrazně předběhla zbytek států východní Evropy a dohání vyspělé západní země. Současně z toho ale vyplývá, že se prudce zvyšuje počet pacientů, kteří s tímto onemocněním žijí. Za posledních deset let evidujeme nárůst této skupiny obyvatelstva až o 200 %,“ vysvětluje prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc.

Komplexní onkologická centra mohou zachránit více životů

Nárůst výskytu rakoviny prostaty je způsoben především včasnějším zachycením onemocnění, ale stále zůstává přibližně 20 % případů, které jsou odhaleny v pozdějších stádiích a představují větší riziko pro přežití pacienta. „Je důležité si uvědomit, že zde nemluvíme o malém počtu případů. Pro rok 2015 předpokládáme odhalení rakoviny prostaty v pokročilých stádiích až u 13 tisíců mužů. Za velký úspěch moderní medicíny ale můžeme považovat to, že v současnosti až 40 % pacientů v posledním stádiu rakoviny prostaty, tzv. kastračně rezistentní fázi onemocnění, přežije déle než pět let. To je zcela ojedinělé,“ říká prof. MUDr. Bohuslav Melichar, PhD., přednosta Onkologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc. V léčbě pozdějších stádií onemocnění i přesto existuje výrazný prostor pro zlepšení. Především by onkologičtí pacienti měli mít možnost využívat služby Komplexních onkologických center (KOC). „Každý pacient v dobrém fyzickém stavu s odhalenou rakovinou v pokročilém stádiu by měl být léčen v KOC. V České republice ale pozorujeme velké regionální rozdíly v dostupnosti péče, kterou KOC poskytuje. Téměř 40 % procent pacientů tuto možnost nevyužívá, což lze považovat za alarmující číslo. Je potřeba kontinuálně pracovat na zvýšení počtu pacientů, kteří KOC navštíví,“ upozorňuje prof. MUDr. Bohuslav Melichar, PhD.

Rakovina prostaty je diagnostikována stále mladším mužům

Nová data současně potvrzují trend snižování věku pacientů, kterým je karcinom prostaty diagnostikován. V roce 2012 byl průměrný věk, kdy byl nádor u pacientů zjištěn, 69 let, zatímco mezi roky 1982–1986 byl tento věkový průměr 73 let. „Podíl mladých mužů u tohoto onemocnění nepřetržitě roste. Průměrný věk mužů v České republice je přitom výrazně nad 75 lety, a je tedy patrné, že kvalitní léčba v rámci KOC může znamenat velký pokrok směrem k ještě výraznějšímu snížení úmrtnosti na rakovinu prostaty. Současně je nutné neustále apelovat na mužskou populaci, aby nepodceňovala lékařské vyšetření. Je-li totiž rakovina prostaty odhalena včas, člověka prakticky neohrožuje na životě,“ uzavírá prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc.

Září:

 • 26. září 2015

Rakoviny prostaty je více, úmrtnost klesá

V deníku Lidové noviny byl publikován článek o výskytu rakoviny prostaty. K uvedeným datům se vyjádřil také prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., přednosta Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol a předseda České urologické společnosti ČLS JEP.

Každý rok přibývá mužů, kterým bylo diagnostikováno zhoubné onemocnění prostaty. Podle údajů Národního onkologického registru bylo v roce 2005 zjištěno 4964 případů této choroby, v roce 2011 již 6965 případů, což představuje nárůst o celých 40 %. Přesto mají lékaři důvod k optimismu. Zlepšují se totiž diagnostické metody i možnosti léčby, a tak klesá úmrtnost pacientů. Současná moderní léčba dokáže při včasném odhalení onemocnění prostřednictvím vyšetření zajistit pacientovi kvalitní život. K moderním metodám patří třeba protonová léčba.

Za zvyšujícím se počtem případů rakoviny prostaty stojí lepší informovanost mužů i kvalitnější a modernější postupy v medicíně. Kvalitnější diagnostické metody jsou schopny odhalit chorobu již v raném stadiu. Zejména díky rozšíření diagnostiky hladiny PSA (prostatický specifický antigen) v krvi. V rámci preventivních vyšetření narostl podíl odhalených časných klinických stadií, tedy nádorů, které se dosud neprojevily žádnými symptomy a jsou zpravidla dobře léčitelné. „Nádory prostaty rostou pomalu, takže mohou v organismu dlouho zůstávat nepovšimnuty. Nyní dokážeme odhalit i nádor, který by v minulosti zůstal skryt a jejž bychom zachytili mnohem později, ve fázi, kdy jej již vyléčit nelze. Pozorujeme tedy plošný nárůst výskytu rakoviny prostaty, ale ten je z velké části způsoben faktem, že moderní metody odhalí větší množství nádorů než dřív,“ říká Marek Babjuk, přednosta Urologické kliniky Fakultní nemocnice Motol.

Nejdůležitější je vyhledat lékaře včas a nepodceňovat preventivní prohlídky. Dvojnásob to platí pro muže, jejichž otec nebo bratr onemocněl rakovinou prostaty. U nich je riziko rozvoje rakoviny až dvaapůl násobně větší. „V současnosti přesně nevíme, co rakovinu prostaty způsobuje, ani neznáme možné vlivy, které případně vznik nemoci urychlují. Proto tedy neexistuje žádná doporučená prevence, kromě obecného nabádání ke zdravému životnímu stylu. Je ale nezbytné, aby se muži přestali bát vyšetření. Jde o dvacet minut jejich času, které jim mohou zachránit celý život,“ radí Jindřich Fínek, přednosta Onkologické a radioterapeutické kliniky v Plzni.

 

 • 24. září 2015

Rakovina prostaty: nezbývá než zachytit ji včas! Komu hrozí nejvíc?

V časopise Blesk zdraví vyšel článek o rakovině prostaty, možnostech diagnostiky a léčby. Současně je zde názor prof. MUDr. Marka Babjuka, CSc., přednosty Urologické kliniky 2. LF UK  a FN Motol a předsedy České urologické společnosti ČLS JEP na protonovou terapii karcinomu prostaty.

Prostata by měla být u mužů tak dobře hlídaným orgánem, jako jsou prsa u žen. Proti nádorům, které prostatu často postihují, totiž neexistuje prevence.

Tato malá žláza obklopuje horní část mužské močové trubice. Nachází se těsně pod hrdlem močového měchýře a svou zadní plochou naléhá na stěnu konečníku. V prostatě (říká se jí také předstojná žláza) se vytváří tekutina, která je součástí ejakulátu a zajišťuje životaschopnost spermií. Je tedy nutná pro plodnost, dá se však bez ní žít. Druhá příčka žebříčku nejčastějších mužských nádorů u nás patří právě těm postihujícím prostatu. Počty pacientů karcinomem prostaty ty rostou. Tuto diagnózu si v České republice vyslechne od lékařů každý rok více než 7000 mužů. Čekat s návštěvou praktického lékaře či urologa až do chvíle, kdy už nádor způsobuje značné zdravotní komplikace, se nevyplácí. V takové chvíli je totiž naděje na vyléčení mizivá.

Proč nemáme v Česku screening

Protože by více škodil, než pomáhal. „I když je těchto nádorů mnoho, většina z nich na sebe nikdy neupozorní a muži s nimi žijí do přirozené smrti z jiné příčiny. Pokud by se plošně vyšetřovaly hodnoty PSA a následně se ověřovaly biopsií, spoustě mužů bychom vnutili diagnózu zhoubné nemoci, kterou bychom pak ale neléčili, jen sledovali,“ říká plzeňský onkolog, profesor Jindřich Fínek. Jedna americká studie popsala, že na záchranu jednoho života ohroženého karcinomem prostaty včasnou diagnostikou je dalších sto mužů diagnostikováno zbytečně, a zjištění zhoubného onemocnění jim tedy nepřinese žádný prospěch v prodloužení života. Plošný screening – rakoviny prostaty tedy řešením skutečně není. Odborníci v Evropě však doporučují aktivní – přístup k záchytu onemocnění u době, mužů v do kdy pro ně rakovina prostaty představuje závažné zdravotní riziko – tedy zhruba ve věku 50 až 70 let. Muži v tomto věku, kteří mají zájem o své zdraví, by měli zvážit návštěvu urologa a testování PSA. Cílem je časný záchyt onemocnění v době, kdy jej ještě lze vyléčit.

Problém s močením rovná se panika?

Muži na sobě často pozorují příznaky, které si dávají do souvislosti s rakovinou prostaty, i když jde ve skutečnosti o jiné onemocnění.

Pokud začnou chodit častěji na záchod, automaticky to neznamená, že mají rakovinu. Obvykle se jedná pouze o nezhoubné zvětšení prostaty či o hyperaktivní močový měchýř.
Z nezhoubného onemocnění se však nádor může vyvinout. Letos proto vznikl nový web Problemysprostatou.cz, který poskytuje informace o těchto zdravotních potížích.

Co prostatě prospívá

Dobré je omezit solení, silně kořeněná jídla, nápoje s kofeinem a samozřejmě alkohol. Čím víc má nápoj alkoholu, tím víc je prostata zatížena. Jídelníček by měl obsahovat dostatek vlákniny, zeleniny, vitaminů a světlejšího masa.

CO PRO SEBE MŮŽETE UDĚLAT co nejdřív: jednoduchý test z krve

Obvykle jediným příznakem, jenž může poukazovat na onemocnění, jsou mírné obtíže
s močením. Tehdy by se měl nechat muž vyšetřit.

K dispozici je jednoduchý krevní test, který zjišťuje hladinu takzvaného prostatického specifického antigenu, zkráceně PSA. U pacientů s rakovinou prostaty je hladina PSA zvýšená. Vyšší hladina PSA může být způsobena i jinými procesy v prostatě, nejen karcinomem.
V takových případech lékaři následně provádějí biopsii – odběr malého vzorku tkáně – aby odhalili případné změny buněk. Teprve biopsie diagnózu nádoru potvrdí, nebo vyvrátí.

RADIKÁLNÍ LÉČBA: chemická kastrace

 1. Pokud je nádor ohraničený pouze na prostatu a nezasáhl jiné orgány, lze s nadějí na celkové vyléčení využít buď chirurgické odstranění prostaty (radikální prostatektomie), nebo ozařování (radikální radioterapie).
 1. Jestliže lékaři nádor zachytí v počátečním a málo agresivním stadiu, mohou dokonce přistoupit pouze ke sledování a monitorování pacientova stavu. Na mužův celkový, tedy
  i sexuální život tak nemoc dlouhé roky nemusí mít žádný vliv.
 1. V pokročilém stadiu nemoci, kdy již pacienta trápí metastázy v dalších orgánech, je třeba léčit celý organismus. „Karcinom prostaty je závislý na hladinách mužského hormonu testosteronu, proto je u těchto pacientů třeba přistoupit k hormonálnímu snížení jeho hladin, neboli k chemické kastraci. Dříve využívaná chirurgická kastrace, tedy odnětí varlat, se dnes již většinou nepoužívá,“ vysvětluje MUDr. Otakar Čapoun z Urologické kliniky pražské Všeobecné fakultní nemocnice.

Další podrobnosti o rakovině prostaty, o její léčbě, ale třeba i rady psycholožky partnerkám nemocných mužů naleznete na portálu OnkoProstaty:rakovinaprostaty.org.

JAK TO VIDÍ ODBORNÍCI

prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., přednosta Urologické kliniky FN Motol a předseda České urologické společnosti

Dotaz: Protonová terapie prý dokáže vyléčit 97 % mužů s rakovinou prostaty. Je to pravda?

„Protonové centrum toto slibuje ve své reklamní kampani. Takové tvrzení je z lékařského hlediska velmi povrchní a hlavně nepravdivé. Na prvním místě je třeba říci, že volba léčby rakoviny prostaty závisí na řadě faktorů, mezi něž patří i rozsah onemocnění. Pouze některá stadia a typy nádorů je možné léčit zářením, což platí i pro záření protonové. Představa, že by protonové záření poskytovalo univerzální a téměř dokonalou metodu léčby všech případů rakoviny prostaty, je absurdní.“

prof. MUDr. Jindřich Fínek, Ph. D., Onkologická a radioterapeutická klinika FN Plzeň

Dotaz: Je protonové záření účinnější než ta ostatní?

„Záření, které používáme k léčbě nádorů, se dělí na fotonové, kterého využívají lineární urychlovače, a korpuskulární, kterým je například protonový svazek. Účinnost záření se měří pomocí tzv. relativní biologické účinnosti, která je u protonového svazku nižší než u fotonového. Protonový svazek se proto využívá při léčbě nádorů, kde je potřeba, aby se záření zastavilo za nádorovým ložiskem (u některých nádorů centrálního nervového systému, u dětí, u nádorů vedlejších nosních dutin). Za standardní léčbu zářením u nádoru prostaty je v současné době považována radioterapie lineárními urychlovači. Protonová radioterapie nádoru prostaty není v indikacích schválených pro tuto metodu léčby odbornými společnostmi. V červnu 2014 zveřejnila také americká společnost pro radioterapii (ASTRO) svá doporučení a vzhledem k tomu, že průkaznost účinků této léčby není dostatečně známa, nedoporučuje protonovou terapii jako primární metodu léčby karcinomu prostaty. ASTRO také jasně vyjádřila, že je třeba ukončit klamání pacientů falešnou nadějí na protonovou léčbu jakožto účinnější metodu s výrazně omezenými vedlejšími účinky.“

 

 • 14. - 18. září 2015

Týden urologického zdraví 2015

Ve dnech 14. – 18. září proběhne již tradiční Týden urologického zdraví. Letošní Týden urologického zdraví je zaměřený na nádorová onemocnění, zejména pak nádory prostaty, ledvin a močového měchýře.

Jde o iniciativu Evropské urologické společnosti, která má za cíl:

 • zvýšit informovanost o závažných urologických onemocněních, zvláště o prevenci
  a možnostech léčby
 • informovat o práci urologů a novinkách v urologii
 • snažit se o vymýcení studu a tím zajištění včasné diagnostiky u všech urologických příznaků,
  protože velká část evropské populace nevyhledává lékařskou pomoc.

Součástí Týdne urologického zdraví bude “Den povědomí o rakovině prostaty” (v originále European Prostate Awareness Day (EPAD)), který připadne na 16. září. V tento den budou přední evropští specialisté diskutovat o rakovině prostaty s členy Evropského parlamentu.

Bližší informace o Týdnu urologického zdraví naleznete zde: www.urologyweek.org.

 

 

 

 

 

Srpen:

 • 26. srpna 2015

Z hlediska počtů nových případů je rakovina prostaty nejčastější mužské nádorové onemocnění, varuje specialista

Prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc. byl 26. srpna 2015 hostem pořadu Host do domu Českého rozhlasu 2.

Marek Babjuk se 30 let zabývá urologií a za tu dobu byl na mnoha stážích v Evropě i USA. Jak říká, česká urologie si nestojí vůbec špatně a je schopná poskytnout pacientům kvalitní péči. Jde o to, přijít včas.

Robotické operace jsou nejmodernější metodou. Neoperuje při nich robot, ale lékař ovládá nástroje joystickem. Jsou v mnoha ohledech lepší pro pacienty i samotné lékaře.

„Máme dokonalý obraz, lepší než při standardní operaci. Dokonale vidíme tkáně. Robot je oproštěn od třasu rukou. Robotika je jistě významným krokem vpřed a je dobře, že Česká republika má možnost takového operování. Jen bychom ho měli trošku více rozvíjet, než se děje dosud“ říká prof. Babjuk.

Čísla varují

O tom, kolik pacientů u nás trpí rakovinou prostaty se odhady různí. Usuzuje se, že letos by se mělo objevit 9 tisíc nových případů. „Z hlediska počtů nových případů je rakovina prostaty nejčastější mužské nádorové onemocnění.“ Přesné příčiny vzniku nemoci nejsou známy. Co se doporučuje věkovým skupinám mezi 50 a 70 lety, je návštěva urologa.

Nemoc si nevybírá

Odhaduje se, že asi 10 % případů má dědičnou návaznost, upozorňuje Marek Babjuk. Jsou rodiny, kde se nemoc objevuje po generace. „Začíná v nižším věku a bývá agresivnější.“ Pokud se rakovina včas zjistí, dá se vyléčit. „Když ji zachytíme později, tak to rozšířené onemocnění vyléčit úplně nelze.“

Odhoďte obavy!

V počátečním stadiu onemocnění muži nepociťují žádné problémy. Proto dřív přicházeli k lékaři obvykle už s metastázami. Dnes je situace jiná, ale spoustu pacientů brzdí před ordinací obavy z možných následků. „Přechodný problém s udržením moči po operaci bývá často. Ve velké většině případů se postupně stav upraví do normálu nebo téměř normálu, který nijak neomezuje.“

Když má muž podporu

Obavy ze zákroku jsou nicméně časté. Jak poznamenává Marek Babjuk, pohybujeme se v oblasti, kterou muži vnímají citlivě. Navíc, informace o rakovině je závažná pro každého. „Je důležité, aby to lékař nebagatelizoval. Výhodou je, že u většiny případů zachytíme onemocnění včas.“ Zásluhu na tom mají často ženy, které donutí muže jít na kontrolu. „Vzájemná podpora je důležitá a je zajímavé pozorovat, jak to někde funguje a někde ne.“

Má na onemocnění vliv strava? Jak probíhá konverze transsexuálů? Jdou syn a dcera v jeho stopách? Celý rozhovor je k dispozici ZDE 


 • 10. srpna 2015

Nová léčba pomáhá pacientům s pokročilou rakovinou prostaty

Pacienti s pokročilou rakovinou prostaty nyní dostávají novou léčbu, která jim prodlouží život a zlepší jeho kvalitu. Rakovina prostaty představuje v Česku nejčastější zhoubné onemocnění mužů. Její výskyt v posledních letech vzrůstá a průměrný věk pacientů klesá. Podle odhadů bude letos nemoc diagnostikována u 10 tisíc mužů a celkový počet nemocných přesáhne 60 tisíc.

Tento plošný nárůst výskytu je ale z velké části způsoben tím, že moderní metody odhalí větší množství nádorů, než tomu bylo před lety. Zároveň dochází k poklesu úmrtnosti pacientů. Počet nemocných v pokročilém stadiu, kdy jsou již přítomny metastázy a nemoc má špatnou prognózu, však neklesá.

V ČR nyní žije přes dva tisíce mužů s pokročilou rakovinou prostaty a metastázami. Nepodařilo se rakovinu prostaty zachytit včas a vyléčit ji, začíná se postupně šířit organismem. „Přes léčbu onemocnění přechází do fáze kastračně rezistentního karcinomu, ve kterém evidujeme přibližně 600 až 800 pacientů. Léčení těchto pacientů bylo donedávna velmi omezené, nyní má ale moderní medicína k dispozici léčbu, jež může dopřát kvalitnější život i pacientům v tomto stadiu rakoviny prostaty,“ říká prof. MUDr. Jindřich Fínek, přednosta Onkologické kliniky Fakultní nemocnice Plzeň.

Včasné vyšetření

Lékařům komplikuje včasné diagnostikování rakoviny prostaty skutečnost, že v počáteční fázi se neprojevují žádné příznaky. Ty se začnou objevovat, až když je nádor pokročilý a prorůstá mimo prostatu, nebo dokonce vytvoří metastázy. „Obecně platí, že riziko rakoviny prostaty narůstá po 50. roce života. Větší riziko představuje také výskyt onemocnění v rodině a mělo by tedy být podnětem k návštěvě lékaře,“ tvrdí předseda České urologické společnosti prof. Marek Babjuk.

Pokročilá fáze

Z hlediska pokročilosti je možné rakovinu prostaty rozdělit do tří fází. Lokalizovaný karcinom je ohraničen pouze na prostatu, lokálně pokročilý přesahuje přes pouzdro žlázy nebo postihuje pánevní mízní uzliny a metastatický zakládá vzdálená ložiska, nejčastěji v kostech. „Pokud byla na začátku nebo v průběhu léčby pacientovi rakovina prostaty diagnostikována v kostech nebo v mízních uzlinách nebo v jiných orgánech, není kurativní léčba již možná. Ovšem i léčba paliativní je schopna nemocným prodloužit život,“ vysvětluje profesor Fínek.

Jelikož rakovina prostaty potřebuje pro růst mužský pohlavní hormon testosteron, cílem hormonální léčby je zabránit tvorbě testosteronu a jeho působení na nádorové buňky. Tvorbu testosteronu je možné blokovat tzv. kastrační léčbou, která může být provedena buď chirurgicky, nebo chemicky pomocí léků (aplikace injekcí). Vždy ovšem existuje riziko, že i přes okamžité zahájení léčby u pacienta na ni bude postupně klesat citlivost a nastane fáze tzv. kastračně rezistentního karcinomu prostaty.

Šetrná hormonální léčba

Pohled na kvalitu pacientova života je důležitým faktorem zdravotní péče. Klíčové je přispět k lepšímu zvládání symptomů, a tím pomoci zlepšit pacientův život. Ke zkvalitnění dochází zejména díky potlačení bolesti a dalších projevů a řešení problémů psychologického, sociálního a duchovního charakteru. Kastračně rezistentní karcinom prostaty bohužel současná medicína stále nedokáže vyléčit, u pacientů však došlo k výraznému zlepšení průběhu léčby a k prodloužení života až o tři roky. To vše díky nové, šetrnější hormonální léčbě. Další z jejích výhod je, že účinná látka může být pacientovi aplikována, aniž by byl hospitalizován v nemocnici. „Moderní přípravky jsou podávány ve formě tablet a pacient může zůstat v domácím prostředí. A to má nezanedbatelný vliv na jeho psychiku,“ uzavírá prof. MUDr. Jindřich Fínek.

Vyšetření rakoviny prostaty

Vyšetření začíná vstupním pohovorem (anamnéza) a celkovým prohlédnutím pacienta. Důležité je důkladné vyšetření prostaty. To lze nejlépe provést jednoduchým, nenáročným vyšetřením přes konečník. K potvrzení nebo upřesnění diagnózy použije urolog speciálních diagnostické metody, např. ultrazvuk, CT, magnetickou rezonanci. Na závěr se krevními testy určí hladina PSA – prostatického antigenu. Při podezření na nádorové onemocnění se biopticky odebírá vzorek tkáně, která se dál odešle na vyšetření. U rakoviny prostaty je nutné pomýšlet i na vznik metastáz, a proto je pacient poslán na scintigrafii kostí.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tento článek vyšel v deníku Právo 10. 8. 2015

 

Červen:

 • 15. - 18. června 2015

Prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc. přednášel jako pozvaný host na 71. výroční konferenci BAUS (British Association of Urologic Surgeons)

15. - 18. června 2015 se konala v Manchesteru 71. výroční konference Britské urologické společnosti. Prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., přednosta Urologické kliniky 2. LF UK a FN v Motole a předseda České urologické společnosti byl jedním z pozvaných hostů této významné konference.  

 

 

 

 

 

 

 


 • 2. června 2015

Informace pro pacienty na stránkách Evropské urologické společnosti

Na webových stránkách EAU jsou pro pacienty nově dostupné informace o urologických onemocněních v českém jazyce: http://patients.uroweb.org/cs/spolehlive-informace-v-urologii/

Najdete zde podrobné informace o těchto onemocněních:

 • Močové kameny
 • Zhoubné nádorové onemocnění ledvin
 • Benigní zvětšení prostaty
 • Nykturie
 • Syndrom hyperaktivního močového měchýře

Dále je zde podrobný slovníček pojmů a řada materiálů ke stažení.

 

 

 

 

 

 

 

 

Květen:

 • 19. května

Počet českých mužů, kteří trpí rakovinou prostaty, se každoročně neustále zvyšuje

V současné době žije v České republice více než 60 tisíc mužů s tímto onemocněním. Za posledních deset let počet nemocných stoupl přibližně o 40 %. Riziko zhoubného nádoru prostaty přitom významně roste již po 50. roce života. U mužů nad 60 let je uváděn nález ložisek rakoviny prostaty až v 80 % případů a u mužů osmdesátiletých dokonce v 95 %. Existuje účinná prevence rakoviny prostaty a daří se moderní medicíně s touto chorobou úspěšně bojovat? Co rozhoduje o délce a kvalitě pacientova života?

Celý článek z portálu Parlamentnilisty.cz je dostupný ZDE.

 • 13. května 2015

Reportáž TV Barrandov o rakovině prostaty – nepodceňujte včasné vyšetření u urologa

13. 5. 2015  byla v hlavních zprávách TV Barrandov odvysílána reportáž o rakovině prostaty s důrazem na včasný záchyt tohoto onemocnění. V reportáži vystoupil prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., přednosta Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol a předseda České urologické společnosti ČLS JEP a MUDr. Jana Katolická, Ph.D., primářka Onkologicko-chirurgického oddělení FN u sv. Anny v Brně. Reportáž je k dispozici ZDE.

 • 13. května 2015

Reportáž TV Nova o rakovině prostaty – důležitý je včasný záchyt onemocnění

V Televizních novinách na TV Nova byla 13. 5. 2015 odvysílána reportáž o rakovině prostaty, její diagnostice a současných možnostech léčby. V reportáži vystoupil prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., přednosta Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol a předseda České urologické společnosti ČLS JEP a MUDr. Jana Katolická, Ph.D., primářka Onkologicko-chirurgického oddělení FN u sv. Anny v Brně. Reportáž je k dispozici ZDE.

 • 13. května 2015

Hormonální léčba nově pomáhá mužům s rakovinou prostaty v posledním stadiu. Přináší až roky života

Když se řekne rakovina prostaty, většina lidí si vybaví knír, včasnou diagnostiku a chirurgickou či radioterapeutickou léčbu. Mnohem méně se ale mluví o pomoci pacientům ve stadiích, kdy už nemoc není vyléčitelná a lékaři usilují o prodloužení a zkvalitnění zbytku života. Zatímco před čtvrt stoletím měl pacient v poslední kastračně rezistentní fázi vyhlídku na šest až deset měsíců života, dnes to jsou tři roky. Právě na to, že se rozšiřují terapeutické možnosti i pro nevyléčitelně nemocné, upozornili odborníci při příležitosti dnešního Českého dne proti rakovině věnovaného karcinomu reprodukčních orgánů.

V ČR dnes žijí dva tisíce mužů s metastatickou rakovinou prostaty, z toho 600 až 800 je v kastračně rezistentní fázi. Při tomto posledním stadiu karcinomu se může zhoršit primární nádor, případně se objevují nové léze a zvětšují se bolesti. Co se týče metastáz, přechází nádorové buňky zhruba u 75 procent pacientů do kostí, u 20 až 40 procent do uzlin a v méně než deseti procentech případů do jater či plic. Celý článek, který vyšel na portálu Zdravotnický deník si můžete přečíst ZDE

 • 7. května 2015

Prof. MUDr. Marek Babjuk CSc. hovořil o rakovině prostaty a její léčbě

Jak moderní medicína přistupuje k léčbě? Jaké druhy léčby existují? Na otázky odpovídal ve Zdravotnické poradně Českého rozhlasu Dvojka ve čtvrtek 7. května prof. MUDr. Marek Babjuk, předseda České urologické společnosti a přednosta Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol.

Rakovina prostaty je v České republice druhou nejčastější příčinou úmrtí u mužů. Počet nemocných navíc každým rokem stoupá. V současné populaci nad 50 let je u jednoho muže z jedenácti pravděpodobnost, že právě jemu bude diagnostikována rakovina prostaty. Moderní léčba je schopná velmi dobře bojovat s onemocněním, které je diagnostikováno včas. Z léčebného hlediska jsou ale velmi komplikovaná pokročilá stádia nemoci.  

V současné době nabízí lékařská věda méně radikální způsoby léčby, než tomu bylo v minulosti, kdy se při léčbě nádorů prostaty přistupovalo ve velké míře ke kastraci neboli operativnímu vyjmutí varlat. Přesto však v průběhu současné léčby klesá citlivost pacienta na terapii a onemocnění postupně přechází až do fáze kastračně rezistentního nádoru prostaty. 

Celý rozhovor je možné si poslechnout ZDE.

Duben:

 • 30. dubna 2015

Na Urologické klinice 2. LF UK a FN Motol přednášel prof. Shahrokh Shariat, hostující profesor 2. LF UK

Prof. Shariat je přednostou univerzitní urologické kliniky v AKH ve Vídni, většinu své odborné kariéry však strávil na předních pracovištích v USA (University of Texas v Dallasu, Weill Cornell Medical College a MSKCC v New Yorku atd.). Přes své mládí (41 let) patří dnes k předním a vysoce respektovaným světovým urologům. Profesor Shariat se s posluchači podělil o své názory nějen na některé aspekty léčby urologických nádorů, ale i na organizaci lékařské péče a výzkumných aktivit v USA a ve srovnání s Evropou. Hovořil i o způsobu, jak se prosadit v zahraničí, potažmo USA, kde čerpal z vlastních zkušeností a vzpomínek.

Prof. Shariat převzal z rukou prof. Babjuka jmenování hostujícím profesorem 2. LF UK:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • 27. dubna 2015

Mužům ohroženým rakovinou zaplatí VZP speciální vyšetření prostaty

Zhruba 9 tisíc mužů se v Česku každý rok od lékařů dozví, že mají rakovinu prostaty. Nepočítáme-li nádory kůže, jde u mužské populace o nejčastější nádorové onemocnění. V žebříčku úmrtnosti je na třetím místě.

Svou roli hraje i to, že zdaleka ne všichni věnují dostatečnou pozornost prevenci. VZP proto nabídne nejvíce ohroženým klientům příspěvek 2 500 korun na speciální preventivní prohlídku. Ta by u nich měla rakovinu prostaty vyloučit, případně ji odhalit včas, kdy je ještě velká šance na úspěšnou léčbu.

O spuštění projektu na včasný záchyt rakoviny prostaty rozhodla dnes správní rada VZP. Odstartovat by měl od června. Zaměřen bude na muže ve věku 55–60 let. Toto věkové rozpětí bylo vybráno po dohodě s Českou urologickou společností.

Podmínkou pro to, aby muž odpovídajícího věku získal nárok na příspěvek, bude doporučení lékaře – urologa. Těch bude do projektu zapojeno až 150 a vybráni budou odbornou společností.

Součástí speciální prohlídky pak bude kromě zjištění osobní a rodinné anamnézy také klinické vyšetření, vyšetření moči a močového sedimentu, ultrasonografie ledvin, močového měchýře a prostaty a odběr krve na zjištění tzv. prostatického antigenu. Při další návštěvě lékař na základě výsledků doporučí pacientovi další postup – tj. buď biopsii prostaty, nebo určí interval do další návštěvy.

Protože takové preventivní vyšetření není doposud hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, zaplatí za něj nejprve klient lékaři ze svého 2 500 Kč. Následně pak může získat celý příspěvek 2 500 korun od VZP, přičemž tato částka by měla pokrýt celé náklady na speciální prohlídku. Předpokládané celkové náklady činí 12,5 milionu korun, což umožní vyplatit příspěvek pěti tisícům mužů.

Celá tisková zpráva ze stránek pojišťovny VZP je k dispozici ZDE.

 • 19. dubna 2015

Prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., přednosta Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol a předseda České urologické společnosti ČLS JEP obdržel od kuvajstkého ministra zdravotnictví ocenění za významné přispění k letošní 10. výroční konferenci Kuvajtské urologické společnosti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Březen:

 • 30. března 2015

Rozhovor na téma infekce močových cest

As. MUDr. Kateřina Bartoníčková z Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol byla 30. března 2015 hostem pořadu Třináctka plus Českého rozhlasu Regina. Rozhovor byl zaměřen na záněty močových cest – konkrétně na to, jak se zánět projevuje, jak se léčí a jak je možné infekcím močových cest předcházet.

 Celý rozhovor a dotazy posluchačů je možné si poslechnout ZDE.


 • 20. března 2015

Doc. MUDr. Ladislav Jarolím, CSc. z Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol obdržel 20. 3. 2015 na výroční konferenci Evropské urologické společnosti v Madridu čestné členství v této prestižní odborné společnosti. Toto ocenění se uděluje urologům, kteří významným způsobem ovlivnili evropskou urologii. Doc. Jarolím je teprve třetím takto oceněným českým urologem. Srdečně blahopřejeme!

 

 

 

 

 

 

 

 


Únor:

 • 28. února 2015

Prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc. byl hostem víkendového Studia 6 na ČT 24

Přednosta Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol a předseda České urologické společnosti ve Studiu 6 hovořil o onemocnění prostaty, konkrétně o problémech se zvětšenou prostatou. Upozornil na první příznaky tohoto onemocnění, kterými jsou změny a pozíže při močení. Tyto problémy by měly vést muže do ambulance urologa. 

Prof. Babjuk také uvedl současné možnosti léčby zvětšené prostaty. Jde nejčastěji o medikamentózní léčbu, v některých případech o operační léčbu. Jen pro některé pacienty je doporučována léčba prostřednictvím laserů.

Rozhovor si můžete přehrát ZDE.

 

 • 27. února 2015

Špičky české onkologie - 10 lékařů, kteří nám pomáhají v boji s rakovinou

V magazínu Rodina, který je přílohou deníku MF Dnes, vyšel 27. února 2015 článek o špičkových lékařích, kteří léčí pacienty se zhoubnými nádory. Mezi těchto 10 onkologů byl zařazen i prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., přednosta Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol a předseda České urologické společnosti.

Přepis rozhovoru s prof. Babjukem je k dispozici zde:

 

 • 21. února 2015

Prof. MUDr. Marek Babjuk,CSc. v Událostech ČT 1 hovořil o zvětšené prostatě

Způsobuje hlavně nepříjemné problémy při močení, může ale předjímat i velmi těžké komplikace. Zvětšená prostata je velmi častým problémem, přesto kvůli ní muži zamíří k urologům jen sporadicky. Onemocnění přitom může v pokročilých stádiích nejen trvale poškodit močový měchýř, ale dokonce i ledviny.

Díky této nemoci se může pravidelné vyprazdňování stát noční můrou. Je zdlouhavé, namáhavé, nebo naopak nekontrolovatelné a nezvykle časté. "Muž chodí třeba v noci velmi často, případně může mít i urgentní stavy, kdy musí rychle vyhledat toaletu, aby zabránil úniku moči," zmiňuje urolog Marek Babjuk z Fakultní nemocnice Motol.

Zvětšená prostata ale znamená i riziko velmi vážných obtíží. Právě do pražského Motola dokonce přicházejí každý roka dva muži, kterým kvůli neřešeným problémům s prostatou selhaly ledviny. Včasná léčba – tedy nejčastěji podávání účinných léků – přitom může komplikacím lehce zabránit. V krajním případě lékaři přistoupí i k operaci.

 • I když zvětšená prostata je záležitost především věku, lékaři doporučují jednoduchý a osvědčený recept – zdravou stravu v kombinaci s pohybem.

Vyšetření v případě potíží může předejít také mnohem závažnějšímu nádoru, který je v raném stádiu taktéž dobře léčitelný. Právě na rakovinu prostaty přitom zemřou v České republice každý den čtyři muži. Rakovina prostaty na rozdíl od rozšířeného tvrzení není onemocnění pouze vyššího věku. Na prevenci by měli myslet muži už kolem padesátky.

Celou reporáž je možné shlédnout ZDE.

 

Leden:

 • 23. ledna 2015

V páteční příloze Lidových novin vyšel titulní článek s názvem Bojovníci proti rakovině. Text představuje pět špičkových lékařů - onkologů, kteří hovoří o úspěších i úskalích současné diagnostiky a léčby onkologických onemocněních.

Zde je k dispozici část článku věnovaná prof. MUDr. Marku Babjukovi, CSc., přednostovi Urologické kliniky 2. LF UK a prezidentovi České urologické společnosti ČLS JEP.

 

 • 1. ledna 2015

Byly spuštěny webové stránky Centra pro výzkum a léčbu karcinomu prostaty Motol: www.pccm.cz, které podrobně informují o aktivitách Centra a také stránky Nadačního fondu Uran: www.nadacnifonduran.cz, jehož cílem je zkvalitňování diagnostické a léčebné péče pacientů s urologickým, uroonkologickým nebo andrologickým onemocněním.

 

 

2014

Prosinec:

 • 11. prosince 2014

Prof. MUDr. Marek Babjuk v reportáži TV Nova o nádorech močového měchýře

Přednosta Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol a předseda České urologické společnosti ČLS JEP  hovořil v hlavních zprávách na TV Nova o nádorech močového měchýře. Průběh onemocnění popsal i pacient, u kterého byl nádor močového měchýře diagnostikován.

Reportáž je ke shlédnutí ZDE.

 

 • 4. prosince 2014

Varovný signál rakoviny - krev v moči

V deníku Právo v rubrice Zdraví byl uveřejněn článek o nádorech močového měchýře. Fakta o nemoci, jejím diagnostikování a způsobech léčby popsal přednosta Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol a předseda České urologické společnosti ČLS JEP, prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc.


 

 

 

 

 

Listopad:

 • 28. listopadu 2014

MUDr. Ivo Minárik, FEBU byl hostem Poradny dopoledního regionu na Českém rozhlase region - střední Čechy

MUDr. Ivo Minárik, FEBU z Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol byl hostem lékařské poradny Českého rozhlasu region, která byla věnovaná onemocněním močového měchýře. Mezi ty nejčastější patří záněty. Řeč byla o tom, jak se projevují, jak se diagnostikují a také o tom, jak se léčí. MUDr. Minárik hovořil i o dalších problémech močového měchýře včetně těch nejzávažnějších - nádorech. Vysvětloval, proč se objevují a jaké jsou možnosti jejich léčby.

Celý rozhovor si můžete poslechnout ZDE.

 

 • 25. listopadu 2014

Prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc. byl hostem Snídaně s Novou

Přednosta Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol hovořil ve dvou vstupech o nádorech močového měchýře. Zdůraznil zejména spojení s kouřením - u kuřáků se nádory močového měchýře objevují až 4 x častěji než u zbytku populace. Pan prof. Babjuk zmínil i další fakta, např., že tímto onemocněním trpí častěji muži. V České republice žije cca 21000 pacientů s karcinomem močového měchýře a každý rok přibývá zhruba 2000 nových případů. Včas odhalený nádor je možné vyléčit. Nejčastějším příznakem tohoto typu rakovinného onemocnění je krev v moči.

Video je možné přehrát ZDE.

 

 • 25. listopadu 2014

Rakovina vás může minout. Navštivte lékaře včas

V příloze TEST deníku MF DNES vyšel článek o rakovině prostaty a rakovině varlat a aktuálně probíhající kampani Movember. V letošním roce se do kampaně zapojilo téměř 17 tisíc dobrovolníků, kteří tím, že si nechají narůst knír, chtějí upozornit na rizika čistě mužského zdraví: rakovinu prostaty a varlat.V článku je také citován prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., přednosta Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol a předseda České urologické společnosti ČLS JEP, který uvádí současnou statistiku onemocnění rakovinou prostaty: "Počet nemocných každým rokem stoupá, v roce 2015 diagnostikují lékaři rakovinu prostaty u 10 tisíc mužů, takže tu bude celkem žít 60 tisíc mužů s touto nemocí."

Celý článek je k dispozici zde:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • 11. listopadu 2014

Pacienti v závěrečné fázi rakoviny prostaty mohou žít déle a lépe

Na portálu Zdraví.e15.cz byl publikovaný výstup z tiskové konference s prof. MUDr. Markem Babjukem, CSc., přednostou Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol a MUDr. Janou Katolickou, primářkou Onkologicko-chirurgického oddělení FN U sv. Anny v Brně:

Pacienti v závěrečném stadiu rakoviny prostaty mají šanci na delší a kvalitnější život. Podle lékařů je to díky účinku moderní hormonální léčby, která se jako doplněk chemoterapie používá teprve v poslední době.

Na jejím pozitivním vlivu se na tiskové konferenci shodli přednosta Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol Marek Babjuk a primářka Onkologicko-chirurgického oddělení Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně Jana Katolická.
Rozšíření možností způsobu léčby se týká takzvaně kastračně rezistentních nádorů, které už nereagují na klasickou hormonální léčbu standardně používanou v předchozích stadiích tohoto onemocnění. „Před rokem až dvěma jsme je vůbec neměli k dispozici. Sice nevyléčí, ale zlepší kvalitu života,“ řekl Babjuk.

Celý článek je k dispozici ZDE.

 

 • 7. listopadu

V ČR žije přes 21 tisíc lidí s diagnózou nádoru močového měchýře

Na portálu Zdravotnictviamedicina.cz byl publikován článek o nádorech močového měchýře. Informace o tomto onemocnění podal prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., přednosta Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol a předseda České urologické společnosti ČLS JEP:

Nádor močového měchýře se řadí na 9. místo v žebříčku nejčastějších zhoubných nádorových onemocnění ve světě. Celosvětově ročně přibude asi 270 tisíc nových případů. V České republice s touto nemocí žije dle spolehlivých odhadů přes 21 tisíc lidí. Za posledních 30 let se výskyt této choroby téměř ztrojnásobil. Pozitivní je ovšem fakt, že žádným dramatickým způsobem nevzrostl počet pacientů, kteří na nádor močového měchýře zemřeli. Odborníci si to vysvětlují zkvalitněním diagnostických metod a následné péče po stanovení diagnózy.

Celý článek si můžete přečíst ZDE.

 

 • 1. listopadu 2014

 

 

 

 

 

Od 1. listopadu opět probíhá každoroční kampaň iniciativy Movember, která chce prostřednictvím mužů, kteří si během listopadu nechají narůst knír, získat prostředky pro program na podporu mužského zdraví.

Více informací je na stránce: Movember Česká republika

Přednostu Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol, prof. MUDr. Marka Babjuka, CSc., s knírem zvěčnil fotograf časopisu Moje zdraví.

Říjen:

 • 24. října 2014

Prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., přednosta Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol a předseda České urologické společnosti ČLS JEP byl hostem dopoledního vysílání Českého rozhlasu Brno. Hovořil o probíhající 60. výroční konferenci České urologické společnosti ČLS JEP, o kvalitě urologické péče u nás i v zahraničí a v neposlední řadě o nejčastějším uroonkologickém onemocnění, kterým je karcinom prostaty.

Celý rozhovor si můžete poslechnout ZDE.

 

 • 23. října 2014

V rámci  60. výroční konference České urologické společnosti ČLS JEP proběhlo udílení cen společnosti za nejlepší vědeckou publikaci za rok 2013.

V kategorii „Původní vědecká práce publikovaná v časopise s impakt faktorem“ získal 1. místo MUDr. Ivo Minárik, Ph.D., FEBU z Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol s kolektivem autorů. Vědecká práce s názvem „Regulatory T cells, dendritic cells and neutrophils in patients with renal cell carcinoma“ byla publikovaná v zahraničním vědeckém časopise Imunology Letters.

Autorovi a všem jeho kolegům, kteří se na publikaci podíleli gratulujeme!


Září:

 • 29. září 2014

On-line rozhovor: Rakovina močového měchýře

Jak vzniká? Jaké jsou její nejčastější příznaky? A jak se nádory močového měchýře léčí? V pořadu Je jaká je v Českém rozhlase Dvojka odpovídal na dotazy posluchačů MUDr. Antonín Brisuda z Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol.

Nádory močového měchýře jsou 9. nejčastějším zhoubným onemocněním ve světě. Postihuje třikrát častěji muže v porovnání s ženami.

V České republice je ročně registrováno přibližně 2 200 případů. Mezi nejvíce rizikový faktor vzniku nádorů močového měchýře patří kouření, které může za více než polovinu případů rakoviny tohoto orgánu.

Záznam rozhovoru je k dispozici ZDE.

 

 • 27. září 2014

Urologická onemocnění ve stáří

V příloze Lidových novin s názvem Zralý věk byl publikován článek prof. MUDr. Marka Babjuka, CSc., přednosty Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol o urologických onemocněních ve stáří. Jedním z typických problémů starších lidí jsou potíže s močením, mezi které patří časté nucení na močení, neschopnost udržet moč nebo naopak neschopnost močový měchýř bez potíží vyprázdnit.

Celý článek je k dispozici ZDE.

 

 • 23. září 2014

Neformální snídaně s novináři na téma Rakovina prostaty - tvrdá realita pro muže

V rámci probíhajícího Týdne urologického zdraví se uskutečnila neformální snídaně s novináři. Za velkého zájmu zástupců médií hovořili prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc. a MUDr. Marek Schmidt, FEBU o rakovině prostaty, která je nejčastějším nádorovým onemocněním v České republice. V roce 2011 bylo diagnostikováno 6965 nových případů. V letošním roce žije v České republice přes 56000 mužů s karcinomem prostaty. 

Přítomnost nádoru může signalizovat vyšší hodnota prostatického specifického antigenu v krvi (PSA). Testování je doporučováno mužům nad 55 let, kteří mají zájem aktivně pečovat o svoje zdraví. Včas zachycený nádor je vyléčitelný!

Na Urologické klinice 2. LF UK a FN Motol se provádí zhruba 200 biopsií ročně, nádor je zachycen u 37 % vyšetřených pacientů. Dnes jsou k dispozici různé možnosti léčby - radikální operace, miniinvazivní přístupy (laparoskopie, robotická operace). Po léčbě je nutné pečlivé sledování pacientů, které umožňuje včas zachytit případný problém a účinně reagovat.

Na Urologické klinice 2. LF UK a FN Motol v posledních letech provádíme 130-150 radikálních prostatektomií ročně, z toho laparoskopicky 1/4. Po výkonu je dle přesného schématu sledováno téměř 1000 operovaných pacientů, což je republikový unikát. Tento velký soubor pacientů je využitý pro výzkumné aktivity Centra pro výzkum a léčbu karcinomu prostaty.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • 22. - 26. září 2014

 

 

Týden urologického zdraví 2014

Ve dnech 22. – 26. září proběhne již tradiční Týden urologického zdraví. Jde o iniciativu Evropské urologické společnosti, která má za cíl:

– snažit se o vymýcení studu a tím zajištění včasné diagnostiky u všech urologických příznaků,
protože velká část evropské populace nevyhledává lékařskou pomoc.

– zvýšit informovanost o závažných urologických onemocněních, zvláště o prevenci
a možnostech léčby

– informovat o práci urologů a novinkách v urologii

Letošní Týden urologického zdraví je zaměřený na nádorová onemocnění, zejména pak nádory prostaty, ledvin a močového měchýře. V České republice v rámci této kampaně proběhne několik tiskových konferencí. Bližší informace o Týdnu urologického zdraví naleznete zde: www.urologyweek.org.

 

 

 • 10. září 2014

V pravidelné zdravotnické příloze Lidových novin byl otištěn článek prof. MUDr. Marka Babjuka, CSc., přednosty Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol o tom, jak se vyrovnat s diagnózou rakovinného onemocnění:

Diagnóza rakovinného onemocnění znamená podstatný zásah do života nejen pacienta samého, ale i jeho blízkých. Nemocný hledá cestu, jak se s novou životní situací vyrovnat. Má to o to těžší, že v řadě fází onemocnění dnes existuje více možností správného postupu a konkrétní rozhodnutí tak závisí i na preferencích pacienta. Je úlohou lékařů i celého zdravotnického systému, aby mu maximálně pomohli.

Nemocný a jeho rodina pochopitelně pátrají po informacích. K dispozici je velké množství zpráv v nejrůznějších elektronických médiích, jejich kvalita a věrohodnost je však často pochybná. Laik jen obtížně posoudí hlavně komerční podtext některých sdělení, která mohou skutečnost překrucovat nebo vytrhovat z kontextu.

Seriózní informace, případně odkazy na ně, lze obvykle nalézt na stránkách odborných společností, respektive na stránkách, které s odbornými společnostmi spolupracují. V případě rakoviny prostaty například na webu České urologické společnosti, www.cus.cz, nebo na stránkách www.rakovinaprostaty.org. Tyto portály se snaží prezentovat spolehlivé a ověřené informace, předávat je přehlednou formou a odpovídat na otázky, které si většina pacientů v souvislosti s onemocněním klade.

Ani nejlepší internetové stránky však nemohou nahradit kontakt pacienta s lékařem. Urolog, který stanovil diagnózu, by měl s nemocným pečlivě probrat charakter onemocnění, jeho prognózu a možnosti léčby. Pacient by neměl být jen pasivním účastníkem rozhovoru, ale měl by se cítit jako partner, který spolurozhoduje o dalším postupu. Právě tyto chvíle jsou rozhodující pro vytvoření vzájemné důvěry, tak důležité pro výsledný úspěch.

Lékař musí být schopen vnést do pacientovy mysli naději. Rakovina prostaty, na rozdíl od jiných nádorových onemocnění, je obvykle pomalu probíhající onemocnění s relativně dobrou prognózou. Nádory, které jsou ohraničené pouze na prostatu, mají vysokou šanci na úplné vyléčení, ale i u pokročilého onemocnění s metastázami lze dnes dosáhnout několikaletého přežití.

Důležité samozřejmě je, aby léčbu v kterékoliv její fázi prováděl erudovaný odborník a velkou roli v poslední době přisuzujeme také mezioborové spolupráci.

 

Srpen:

 • 18. srpna 2014

Prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., přednosta Urologické kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Motole komentuje nově zveřejněná data Národního onkologického registru, která se týkají rapidního navýšení počtu pacientů s rakovinou prostaty. Celý článek je k dispozici zde:

 

 • 7. srpna 2014 

Pacientů s rakovinou prostaty každoročně výrazně přibývá. Zlepšuje se ale jejich šance na přežití - tisková zpráva

Podle nově zveřejněných dat Národního onkologického registru (NOR) se během let 2005 až 2011 v České republice rapidně zvýšil počet pacientů se zhoubným nádorem prostaty. V roce 2005 bylo hlášeno 4 964 nových pacientů, zatímco v roce 2011 již 6 965. Došlo také k posunu věkové struktury diagnostikovaných pacientů do mladších věkových kategorií. Pozitivní zprávou naopak je, že mírně klesá počet pacientů, kteří na tuto nemoc umírají. V roce 2011 jich zemřelo o 4,85 % méně než v roce 2005. „Tento vývoj je velmi pozitivní a měli bychom udělat vše proto, aby pokračoval. Důležité je zlepšit informovanost veřejnosti,“ říká prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., přednosta Urologické kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Motole.

Karcinom prostaty je v České republice nejčastějším nádorem u mužů, pomineme-li méně závažné kožní nádory. Nová statistická data ukazují, že počet mužů, kteří onemocněním trpí nebo jej v minulosti prodělali, stále narůstá. V roce 2005 jich v České republice žilo 20 642, v roce 2011 již téměř dvakrát tolik (39 866). Roste i počet nově diagnostikovaných pacientů s karcinomem prostaty. „Tento nárůst je odrazem rozšíření vyšetření hladiny krevního PSA (prostatický specifický antigen) v rámci preventivních prohlídek, díky němuž se v mnoha případech daří zachytit karcinom prostaty v časném klinickém stádiu nemoci, tedy v momentě, kdy je onemocnění zpravidla velmi dobře léčitelné,“ vysvětluje prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc. a dodává: „Lepší informovanost veřejnosti může vést ke včasnějšímu záchytu rakoviny prostaty. Preventivní vyšetření je tak dnes nejúčinnější cestou, jak zvýšit pravděpodobnost úspěšné léčby.“

Snižuje se také průměrný věk nově diagnostikovaných pacientů. Zatímco například mezi lety 1992 až 1996 bylo jen 35 % nově diagnostikovaných mladších 70 let, mezi roky 2007 až 2011 je to již 53 %. Podobně se proměnilo věkové rozložení i z hlediska celkového výskytu onemocnění. V letech 1992 až 1996 činil věkový průměr pacientů 73 let, v letech 2007 až 2011 byl průměr již 69 let. Riziko zhoubného nádoru prostaty významně roste po 50. roce života, nejvíce pacientů je diagnostikováno kolem 70. roku života. „Je důležité, aby se muži nebáli podstoupit preventivní vyšetření. Měli by jej zvážit hlavně ti ve věku zhruba od 55 do 70 let, kteří mají zájem aktivně pečovat o své zdraví. Zveřejněná data ukazují stoupající počet pacientů s rakovinou prostaty v České republice, pokud ale zlepšíme informovanost pacientů a zachytíme onemocnění včas, můžeme do budoucna zajistit ještě výraznější pokles úmrtnosti,“ uzavírá prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., jeden z odborníků spolupracujících s webovým multimediálním průvodcem ONKO Prostaty.

Více informací o rakovině prostaty, ale i o její léčbě najdete na adrese www.rakovinaprostaty.org.


 • 6. srpna 2015

Lékaři odhalují stále více případů rakoviny prostaty - reportáž v hlavních zprávách FTV Prima.

Prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., přednosta Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol v reportáži hovoří o zlepšení diagnostiky v případě karcinomu prostaty. Dnes máme k dispozici velmi přesný marker, který nám diagnózu usnadňuje a zpřesňuje ji a umožňuje nám to zachytit onemocnění v době, kdy je ještě v časném stádiu. Informovanost naší populace o možnostech preventivního vyšeření se postupně zlepšuje. Pomáhá tomu nepochybně i řada informačních portálů, které jsou k dispozici.

Celou reportáž můžete shlédnout ZDE.

 

 • 5. srpna 2014

Rakovina prostaty: Co je důležité vědět? Odpovídá prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc.

Prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., přednosta Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol odpovídal na dotazy týkající se léčby rakoviny prostaty na webovém portále Žena-in.cz. 

Dotaz: Jak často mají chodit muži po 50 letech na preventivní prohlídky?

Odpověď: Doporučená frekvence preventivních vyšetření prostaty závisí na konkrétní situaci a nálezu při prvním vyšetření. Jedním z faktorů, který interval ovlivňuje, je hodnota PSA v krvi. Zhruba lze říci, že v situacích, kdy je hodnota PSA nižší než 1,0, je kontrola doporučována po 2-3 letech, je-li vyšší, pak za rok, případně i dříve. Ale konkrétní rozhodnutí mohou ovlivnit případné potíže pacienta, nález na ultrazvukovém vyšetření nebo při pohmatu prostaty.

Dotaz: Je možné objevit rakovinu prostaty po hmatu (podobně jako bulku v prsu)?

Odpověď: Podezření na přítomnost rakoviny prostaty je možné vyslovit i na základě vyšetření prostaty pohmatem (které provádíme přes konečník). Je ale třeba říci, že po hmatu je dostupná pouze malá část prostaty a vyšetřit lze pouze její povrch. Je tedy logické, že pohmatem můžeme zachytit až nádory větší. Řada včas zachycených nádorů má úplně normální pohmatový nález a je nalezena jen díky vyšší hodnotě PSA. Na druhou stranu, ne každý podezřelý pohmatový nález musí být nádorem. Definitivní diagnózu je možné stanovit pouze na základě histologického vyšetření vzorků prostaty získaných biopsií. Tu proto indikujeme při podezření na základě pohmatového nálezu nebo vyšší hodnoty PSA.

Dotaz: Je rakovina prostaty dědičná?

Odpověď: Odhadujeme, že zhruba 10 % nádorů prostaty jsou nádory dědičné. Rakovina se pak objevuje u příbuzných mužů v dané rodině. Typické je, že přichází v mladším věku a chová se agresivněji. Podezření bychom měli mít vždy, když se nádor prostaty objeví u dvou a více přímých příbuzných, a také, když je u přímého příbuzného (otec, bratr), zachycen v mladším věku. U mužů v těchto rodinách pak obvykle doporučujeme dřívější začátek kontrol, již po 40 letech věku.

Dotaz: Když má muž zvýšené hodnoty PSA, jak často má chodit na kontrolní odběry? Je možné, že u takového muže rakovina prostaty nepropukne?

Odpověď: Hodnota PSA vyjadřuje pouze míru rizika, že pacient může mít rakovinu prostaty. Vyšší hodnota je spojena s vyšším rizikem, ale nikoliv s jistototu diagnózy rakoviny. Intervaly mezi odběry závisí na konkrétní hodnotě PSA a na celé řadě dalších faktorů, jako je věk nemocného, nález při vyšetření pohmatem atd.

Dotaz: S jakými mýty a desinformacemi se setkáváte a na které byste chtěl upozornit (v rámci vnímání prevence)?

Odpověď: Přesnou příčinu vzniku rakoviny prostaty neznáme, proto ani tzv. primární prevence není možná. Vzniku onemocnění proto není možné předejít ani užíváním některých doplňků stravy nebo volně prodejných léků, jak je často v reklamách naznačováno. Jedinou racionální cestou je tzv. druhotná prevence, tedy včasný záchyt onemocnění v době, kdy je ještě vyléčitelné.

Červenec:

 • 2. července 2014

MUDr. Klára Havlová z Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol odpovídala na dotazy čtenářů časopisu Tina v rubrice Lékař vám radí.

Dotaz: Manželovi je 54 let a poslední dobou má potíže s močením. Obávám se, že má zvětšenou prostatu, ale stydí se jít na vyšetření. Mohla byste mi popsat, jak toto vyšetření probíhá a co všechno se dá při něm zjistit?(Markéta, 49 let)

Odpověď: Vyšetření urologem se váš manžel rozhodně nemusí obávat. Prostata se vyšetřuje přes konečník prstem a toto vyšetření je nebolestivé. Dále urolog vyšetří pacienta ultrazvukem, kde zhodnotí ledviny, močový měchýř, prostatu a eventuálně varlata. Dotyčnému bude také odebrána krev na PSA (prostatický specifický antigen, bílkovina produkovaná prostatickými žlázkami). Po těchto vyšetřeních může urolog vyjádřit například podezření na rakovinu prostaty.

 

Červen:

 • V červnovém čísle časopisu Motol IN (informační magazín FN Motol) byl publikován článek přednosty Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol, prof. MUDr. Marka Babjuka, CSc.  

Článek je věnovaný rakovině prostaty, která představuje nejčastější nádorové onemocnění v mužské populaci. Podle posledních údajů touto chorobou v roce 2010 v České republice onemocnělo více než 6700 mužů. Onemocnění postihuje nejčastěji muže vyššího věku, není však vzácností i u jedinců mladších, někdy i do padesáti let. Jednoznačnou příčinu vzniku neznáme....text celého článku je k dispozici v elektronické formě magazínu, na straně 12 - 14 (ZDE).

 

 • 27. června 2014

MUDr. Klára Havlová z Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol odpovídala na dotazy čtenářů časopisu Napsáno životem v rubrice Zdraví a poradny.

Dotaz: Jak poznám, že mám zvětšenou prostatu? Jaké jsou základní příznaky? (Ludvík N., sev. Morava)

Odpověď: K základním příznakům zvětšené prostaty patří časté močení, časté močení v noci, prodloužená doba močení, zeslabování proudu. Může docházet k přerušovanému močení, můžete mít i pocit neúplného vyprázdnění močového měchýře. Zvětšená prostata může vést až k zástavě močení. Pokud tyto příznaky máte, doporučuji vám navštívit ambulantního urologa.

Dotaz: Pár let se už léčím s prostatou. Nedávno jsem slyšel o nové metodě léčení laserem. Je to bezpečné a ověřené? (Ivan Č., Toužim)

Odpověď: Existuje několik operačních metod umožňujících odstranění nezhoubného zvětšení prostaty. Většina operací se dnes provádí endoskopicky, přes močovou trubici. Princip spočívá v postupném odstranění zvětšené části prostaty. Tkáň je možné odstraňovat tzv. elektroresekcí (hovoříme o transuretrální resekci = tzv. vyřezání prostaty přes močovou trubici pomocí přístroje zvaného resektoskop, který umožňuje prostatu po malých kouscích vyřezat). Tento výkon provádí všechna urologická pracoviště v ČR. Alternativní možností je odstranění tkáně laserem, které je dostupné na vybraných pracovištích, např. v Praze v Thomayerově nemocnici či Ústřední vojenské nemocnici, dále pak např. v Plzni. Jde o bezpečnou metodu, ne vždy je však vhodné ji provést, rozhodnutí musí vycházet z konkrétní situace a výsledků vyšetření. Měl byste se tedy poradit se svým urologem.

 

 • 23. - 29. června 2014

6. Světový týden kontinence

Ve dnech 23. - 29. června 2014 proběhne 6. Světový týden kontinence. Vyhlašovatelem je Mezinárodní společnost pro kontinenci (ICS) a hlavním cílem této celosvětové akce je upozornit na problematiku inkontinece a zvýšit kvalitu péče o inkontinentní pacienty.
  Únik moči (močová inkontinence) trápí kolem 1,5 milionu Čechů. Může se projevit např. náhlými úniky moči během kašle, smíchu, pohybu a nebo jako nucení na močení které je tak silné, že není možné včas dojít na toaletu. Tyto příznaky omezují pacienty v každodenní činnosti a v různé míře tak znepříjemňují jejich život. Jakmile močová inkontinence začne zasahovat do běžných denních aktivit, je důležité vyhledat lékařskou pomoc.
  Urologická klinika 2. LF UK a FN Motol nabízí pacientům s poruchami močení a únikem moči možnost vyšetření v
urodynamické poradně a následně adekvátní léčbu. Jednou z možností léčby je metoda neurostimulace, která je vhodná zejména pro pacienty, u kterých dosavadní léčba nevedla k ústupu obtíží, pro pacienty, kteří netolerovali léky nebo pouze nechtějí používat chemické preparáty. V současné době je Urologická klinika 2. LF UK a FN Motol jediným pracovištěm v České republice, které tuto léčbu provádí.

 

 • 16. 6. 2014

Prof. Babjuk byl hostem pořadu Kontakt Dvojky na Českém rozhlasu 2

O onemocněních prostaty hovořil a na dotazy posluchačů Českého rozhlasu Dvojka v pondělí 16. června odpovídal profesor Marek Babjuk, přednosta Urologické kliniky 2. LF UK a Fakultní nemocnice v Motole. Prof. Babjuk představil možnosti diagnostiky a medikamentózní i operační léčby při onemocnění prostaty.

Přehrát rozhovor s prof. MUDr. Markem Babjukem, CSc. je možné ZDE.

 

Květen:

 • 12. 5. 2014

On-line rozhovor: Problémy s prostatou

Můžeme rakovinu prostaty zachytit včas? Existuje nějaká prevence a léčba? Na dotazy posluchačů Českého rozhlasu Dvojka v pondělí 12. května odpovídal profesor Marek Babjuk, přednosta Urologické kliniky 2. LF UK a Fakultní nemocnice v Motole.

Problémy s prostatou se výrazně zvyšují s věkem. Přibližně třetina mužů ve věku nad 50 let má některé projevy spojené se zvětšením prostaty. První známky zvětšení prostaty, které na sobě může muž pozorovat, jsou problémy s močením (např. přerušovaný proud moči, častější denní a především noční močení). Ne vždy se musí jednat o rakovinu prostaty, i když ta je v České republice nejčastější formou nádorového onemocnění u mužů a třetí nejčastější příčinou jejich úmrtí. 

Přehrát rozhovor s prof. MUDr. Markem Babjukem, CSc. je možné ZDE.

 

Duben:

 • 4. 4. 2014

Rakovina prostaty může potkat i vašeho muže

Článek z portálu ParlamentiListy.cz

Rakovina prostaty je v České republice nejčastější formou nádorového onemocnění u mužů a třetí nejčastější příčinou jejich úmrtí. Počet nemocných navíc každým rokem stoupá. V současné populaci nad 50 let je u jednoho muže z jedenácti pravděpodobnost, že právě jemu bude diagnostikována rakovina prostaty. Experti odhadují, že u chlapců narozených v roce 2015 už to bude jeden ze sedmi.

„Preventivní prohlídky jsou pro zachycení rakoviny prostaty a její léčbu velmi důležité,“ vysvětluje v článku pan profesor Babjuk, přednosta Urologické kliniky 2. LF UK a Fakultní nemocnice v Motole.

 

Březen:

 • 28. 3. 2014

Seminář Aktuální aspekty léčby karcinomu prostaty

Odborného semináře, který byl věnovaný léčbě karcinomu prostaty a výsledkům léčby tohoto onemocnění na Urologické klinice 2. LF UK a FN Motol se zúčastnil také Prof. Dr. med. Manfred Wirth, přednosta Urologické kliniky a proděkan lékařské fakulty Carla Gustava Caruse z Technical University v Drážďanech. Seminář se konal u příležitosti životního jubilea doc. MUDr. Ladislava Jarolíma, CSc..

 

 

Partneři

© Fakultní nemocnice v Motole 2012. Všechna práva vyhrazena.

Odebírejte novinky (RSS)

Mapa webu

developed by MEDIA FACTORY