Komplexní farmaceutická péče pro zdraví a pohodu pacientů: FN Motol otevírá nové oddělení výdeje Nemocniční lékárny

Nemocniční lékárna Fakultní nemocnice v Motole dnes otevřela nové oddělení výdeje léčiv v atriu budovy ředitelství, v těsné blízkosti vstupu do stanice metra A. Toto nové pracoviště je kapacitně největším lékárenským zařízením pro veřejnost v motolské nemocnici a kromě moderního interiéru nabídne pacientům také služby odborného poradenství či konzultace v oblasti farmakoterapie, nutričních přípravků a dalšího zdravotnického sortimentu.

V roce 2022 bylo motolskou Nemocniční lékárnou vydáno více než 1,25 milionů léčiv, předepsaných na 330 tisíc receptů. S rostoucími nároky bylo třeba vytvořit pracoviště nabízející dostatečné skladové zázemí s kontrolovanými a monitorovanými podmínkami pro uchovávání stále se rozšiřujícího portfolia léčiv.

„Nové oddělení nám umožní koncentrovat výdej vysoce inovativních takzvaných centrových léčiv, jejichž používání je vázáno na vysoce specializovaná centra, kterých má motolská nemocnice celou řadu v rámci mnoha odborností (onkologie, neurologie, pediatrie…). Tato léčiva nejsou z důvodu úhradových mechanismů dostupná v jiných lékárnách, a právě nutnost zabezpečit možnost odborného poradenství a bezpečného výdeje těchto léčiv pacientům, byla jedním z hlavních důvodů pro vybudování nového pracoviště,“ vysvětluje PharmDr. Petr Horák, vedoucí lékárník Nemocniční lékárny.

Součástí nového oddělení je také samostatná konzultační místnost, která pacientům po předchozím objednání umožní důkladnější rozbor a konzultaci jejich farmakoterapie, kterou často mohou mít indikovanou různými lékaři či v rámci samoléčby, identifikaci případných lékových problémů, interakcí, poradenství v oblasti správného užívání léčiv, životního stylu atp.

“Nové oddělení výdeje léčiv přinese tolik potřebné zvýšení kapacity naší lékárny a větší komfort pro pacienty. Centralizace zacházení s centrovými léky pak přinese nejen vyšší efektivitu a bezpečnost pro pacienta, ale také pomůže snížit pracovní zatížení lékařů a sester v odborných ambulancích,“ uzavírá JUDr. Ing. Miloslav Ludvík, MBA, ředitel Fakultní nemocnice v Motole.

Fakultní nemocnice v Motole je největší zdravotnické zařízení v České republice a jedno z největších v Evropě. Je rovněž hlavní výukovou základnou studentů 2. LF UK a rovněž zde sídlí i některá pracoviště 1. LF UK. FN Motol poskytuje základní, specializovanou a superspecializovanou zdravotní péči a služby v lékařských oborech formou ambulantní a lůžkové péče pro děti, dospělé a seniory. Stavebně ji tvoří dva propojené monobloky (dětská a dospělá část) a několik samostatných pavilonů. Ve FN Motol je ročně na 56 klinikách ošetřeno více než jeden milion pacientů.

Tisková zpráva: TZ_Komplexní farmaceutická péče pro zdraví a pohodu pacientů