Historie a budoucnost: Program Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku 1. LF UK a FN Motol zaměřený na léčbu vestibulárního schwannomu oslavil 25. výročí svého založení

Vestibulární schwannom je nezhoubný nádor, vyrůstající z rovnovážného nervu, způsobující nejčastěji poruchu sluchu a rovnováhy. Pokud je nádor malý a neroste, lze pacienta pouze sledovat. V případě růstu postupně začíná utlačovat mozkový kmen, což může vést k život ohrožujícím komplikacím a je třeba postupovat aktivně. Ročně je v naší zemi diagnostikováno přibližně 200 – 300 nových pacientů s tímto druhem nádoru. Klinika otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku 1. LF UK a FN Motol v posledních 25 letech zavedla v České republice celou řadu inovativních postupů a technologií, které zkvalitnily péči o tyto pacienty.

V roce 1997 se přednosta kliniky prof. MUDr. Jan Betka, DrSc. spolu s neurochirurgem prof. MUDr. Eduardem Zvěřinou, DrSc. domluvili na spolupráci v oblasti onemocnění baze lební a především vestibulárních schwannomů. O rok později byli na klinice operováni první čtyři pacienti. Ve všech případech byl využit retrosigmoidní přístup (metoda, která umožňuje lékařům přístup k zadní části mozku prostřednictvím malého otvoru za uchem). Tato mezioborová spolupráce byla v té době ojedinělá a i dnes se stále jedná o jediné pracoviště v České republice, využívající zkušenosti obou odborností. Postupem času byl tým rozšířen o další nezbytné medicínské profese – neurologie, neurofyziologie, fyzioterapie, anesteziologie, oftalmologie, onkologie, plastická chirurgie a další. Všechny tyto profese se v rámci FN Motol cíleně zabývají danou problematikou. Aktuálně v práci zakladatelů pokračují as. MUDr. Zdeněk Fík, Ph.D. (Klinika otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku 1. LF UK a FN Motol) a as. MUDr. Aleš Vlasák, Ph.D. (Neurochirurgická klinika dětí a dospělých 2. LF UK a FN Motol).

Zavádění inovativních postupů a technologií

S cílem dosáhnout kompletního odstranění nádoru i z oblasti obtížně dostupného vnitřního zvukovodu byla práce s operačním mikroskopem doplněna o použití endoskopu.

„Tato endoskopicky asistovaná chirurgie umožňuje dosažení radikálního odstranění nádoru ve více než 95 % případů se zachováním bezpečnosti pro lícní a někdy i sluchový nerv,“ vysvětluje as. MUDr. Zdeněk Fík, Ph.D.

Od roku 2021 se pro svou kvalitu zobrazení a pohodlnou manipulaci stal nedílnou součástí operativy vestibulárních schwannomů Exoskop (speciální forma 3D mikroskopu). Bezpečnější a přesnější práci v oblasti vnitřního zvukovodu, tvořeného kostí, zajišťuje piezoelektrický nůž. Do portfolia peroperačních neuromoniotračních technik dále byla zařazena také přímá monitorace sluchového nervu (CNAP).

„Zachování lícního nervu při operaci vestibulárního schwannomu je již téměř samozřejmostí, zachování sluchu je ale stále problematická záležitost. Metoda CNAP nám umožňuje téměř v reálném čase podat informace o funkčnosti nervu a přizpůsobit tomu taktiku operace,“ říká doktor Fík a zároveň dodává:

„Pacientům, kteří z různých důvodů o sluch přesto přijdou, dnes můžeme nabídnout sluchadlo integrované do kosti (BAHD bone anchored hearing device), které umožňuje zachytávat zvuky z hluché strany druhým, slyšícím uchem. Tam, kde se podaří zachovat sluchový nerv, dále zvažujeme kochleární implantaci.“

Milníky programu

1999 – Poprvé v České republice byl implantován kmenový implantát u pacienta s kompletní hluchotou z důvodu vícečetných schwannomů a jiných nádorů v rámci onemocnění Neurofibromatóza 2. typu.

2001 – Do portfolia operačních přístupů byl zařazen translabyrintálním přístup (chirurgická technika umožňující lékařům přístup k vnitřnímu uchu a přilehlým strukturám prostřednictvím malého otvoru v labyrintu). Ten dosud tvoří přibližně 5 % všech použitých přístupů.

2005  – Byla provedena první anastomóza mezi lícním a podjazykovým nervem s cílem zlepšit funkci ochrnutého obličeje. Klinika má dosud největší soubor těchto pacientů.

2015 – Klinika otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku 1. LF UK a FN Motol zahájila ve spolupráci s Onkologickou klinikou 2. LF UK a FN Motol biologickou léčbu u pacientů s pokročilým a komplikovaným průběhem onemocnění

Neurofibromatóza 2. typu.

2019 – Profesor Betka ve spolupráci s profesorem Davidem Netukou založili Kooperativní skupinu pro onemocnění baze lební, sdružující pracoviště 1. LF UK, zabývající se pacienty s onemocněním spodiny lebeční.

2022 – Ve FN Motol funguje mezioborová pracovní skupina pro pacienty s onemocněním lícního nervu a vědecký výzkum vestibulárních schwannomů s cílem porozumět podstatě tohoto onemocnění.

Za 25 let fungování programu bylo na klinice konzultováno více než 1400 pacientů. Přibližně polovina pacientů byla a je dosud zařazena do sledované větve bez nutnosti intervence. 680 pacientů bylo operováno, nejmladšímu bylo 12 let, nejstaršímu 81 let. Počet pacientů, operovaných pro vestibulární schwannom na Klinice otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku 1. LF UK se v posledních 10 letech drží setrvale nad číslem 30 za rok. V roce 2023 bylo odoperováno 40 pacientů.

„Více než polovinu nádorů tvoří nádory veliké, většinou komprimující mozkový kmen a mozeček. Základní filozofií našeho pracoviště je dosažení radikálního odstranění nádoru s cílem šetřit všechny dotčené nervové struktury, což se ve většině případů daří,“ uzavírá doktor Fík.

Více se o léčbě vestibulárního schwannomu dozvíte na stránkách Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku 1. LF UK a FN Motol.

Tisková zpráva: Historie a budoucnost_vestibulární schwannom

Skip to content